Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Provoni
  • Dërgesa me postë të shpejtë
  • Në të gjithë Kosovën
  • 100% blerje të sigurta
5 Këshilla për një gjumë më të mirë

5 Këshilla për një gjumë më të mirë

 Gati 8 në 10 persona pranojnë se do të ndjehen më mirë dhe më të përgatitur për ditën në qoftë se ata kishin një orë shtesë gjumit.    

Për fat të mirë, zgjidhjet nuk janë të paritura. Këshillat e gjumit më poshtë janë zgjidhje e besuar nga ''Better Sleep Council’s'' për të ndihmuar dhe ti shmangur efektet e dëmshme të pagjumësis pas fjetjes një nate të keqe. Me pak fjalë, këto këshilla se si të fle më mirë mund ti bëjmë të hënave në mëngjes - dhe çdo mëngjes tjeter - shumë më e lehtë për të trajtuar.

 1. Bëni gjumin prioritet.

Mbani një orar të qëndrueshëm - madje edhe në fundjavë. Nëse është e nevojshme, provoni duke shtuar nga një or gjumë dhe mbani një listë nëse është nevoja për ta dalluar përmisimin. Asnjëhere nuk do të jetë vonë.

2. Vlerësoni sistemin tuaj të gjumit.

Dysheku juaj dhe jasteku duhet të ju ofrojë rehati të plotë dhe mbështetje. Shtrati dhe trupi yt natyrisht do të ndryshojë me kalimin e kohës, kështu që nëse dysheku juaj është shtatë vjeç (ose më të vjetër), mund të jetë koha për një të ri. Jasktekët në përgjithësi duhet të zëvendësohet çdo vit.

3. Të mbajmë një rutinë relaksuese para gjumit.

Krijo një rutinë të gjumit që ju relakson. Ekspertët rekomandojnë duke lexuar një libër, duke dëgjuar muzikë qetësues ose  një banjë të nxehtë para se të flem.

4. Hani një ushqim më të lehtë.

Përfundoni ushqimin të pakten 2-3 ore para se të fleni.

5. Bëni ushtrime më herët.

Plotësoni ushtrimet e juaj të paktën dy orë para gjumit për të siguruar një gjumë më cilësor. Edhe një shëtitje të shpejtë mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe për të përmirësuar gjumin tuaj.