Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Provoni
  • Dërgesa me postë të shpejtë
  • Në të gjithë Kosovën
  • 100% blerje të sigurta
Si te perzgjedhim shtresen e dyshekut

Si te perzgjedhim shtresen e dyshekut

A ka nevojë dysheku juaj për freski? A dëshironi të përjetoni rehati shtesë? Atëherë gjithçka që ju duhet është një shtresë dysheku. Por jo vetëm - ju duhet një shtrese dysheku që ti përshtatet dyshekut tuaj. Mos u shqetësoni, ne do t’ju ndihmojmë ta gjeni atë!

Kur bëhet fjalë për të zgjedhur shtresën e dyshekut, me siguri ju do të jeni të mbiinformaur me gjithcka tregu ofron. Kini parasysh pikat më poshtë gjatë përzgjedhjes tuaj.  

Çmimi i shtreses se dyshekut

Çmimi është gjithmonë një faktor i rëndësishëm kur bën blerje, por mbani mend se një çmim i lartë nuk do të thotë cilësi e lartë. Dallimi i çmimit zakonisht vjen nga materiali i përdorur në lloje të ndryshme shtresash, por kjo nuk do të thotë se një material i caktuar do ti përshtatet më mirë nevojave tuaj vetëm për shkak se ai është më i shtrenjtë. Ndiqni nevojat tuaja, jo çmimin.  

Qëndrueshmëri dhe mbështetje

Nëse ju shpesh vuani nga dhimbjet e mesit, në qoftë se ju zgjoheni të lodhur ose në qoftë se ju mendoni se dysheku juaj e ka humbur bukurinë e tij, atëherë ju me siguri keni nevojë për më shumë qëndrueshmëri dhe mbështetje. Sigurohuni që prioriteti gjatë përzgjedhjes së shtreses se dysheku të ri të jetë cilësia.  

Rehati dhe butësi

A rrotulloheni dhe lëvizni gjatë gjithe natës? Ju nuk mund të gjeni një pozicion të rehatshëm për të fjetur? Atëherë ndoshta ajo që ju duhet është pak më tepër rehati dhe butësi për shtratin tuaj. Ndoshta është koha, të marrni një shtrese dyshek e cila tju ofroje rehatine e duhur.  

Trashësia

Nëse doni më shumë komoditet, keni nevojë për mbështetje shtesë ose flini në një dyshek vërtetë të keq, ju keni nevojë për një shtrese te trashe dysheku. Ne anen tjeter nese deshironi te ktheni dyshekun tuaj te forte ne nje dyshek te bute si mbi re, atehere ju duhet te zgjidhni nje shtrese dysheku te holle te cilen lehetesish mund ta merrni me vete kud.  

Densitet

Faktori dendësi është i ngjashëm me trashësinë: merrni një dyshek të trashe për më shumë mbështetje dhe një ndikim të madh dhe dyshekun pak të trashë për vetëm një shtytje të lehtë në drejtimin e duhur. Gjithashtu, në qoftë se ju jeni pak i rëndë në peshë, patjetër që duhet të zgjidhni një dyshek të dendur.  

Transferimi Lëvizja

Nëse ndani shtrati tuaj me dikë, ju e dini qe levizjet apo rrotullimet jane te pakendshme gjate kohes qe ju po mundoheni te flini. Megjithatë, një shtrese e mire dysheku mund tju ndihmojë dhe me këtë. Mbushja memory dhe shtresat latex janë veçanërisht të mira kur është fjala për eliminimin e transferimit të lëvizjeve, kështu që do të keni një natë më të qetë edhe kur ndani një shtrat.  

Nxehtësi dhe të ftohtë

Një shtrese e mire dysheku siguron stabilizimin e temperatures duke krijuar nje ambjent te fresket e te thate gjumi – shtresa memory dhe latex kanë veti të mahnitshme termike, duke ju mbajtur ngrohtë në dimër dhe freskët në verë. Mbani mend se mbulesa gjithashtu luan një rol të rëndësishëm – jo vetëm mbushja e shtreses se dyshekut ka rendësi!  

Rezistent ndaj alergjive

Disa shtresa dyshekësh janë të përshtatshme për ata që vuajnë nga alergjitë pasi ato janë bërë me materiale që janë të përshtatshëm kundra pluhurave të merimangave, pluhurit, mykut dhe humusit. Nëse shpesh I kaloni netët duke u kollitur dhe tështire, ju duhet ti kushtoni me tepër vëmëndje ketij artikulli.  

Mirëmbajtja

Një nga abantazhet e shtresave te dyshekeve është mirembajtja, shtresat janë shumë më të lehta për tu pastruar se dyshekët, prandaj sigurohuni që ju të përfitoni nga keto keshilla. Zgjidh një shtrese dysheku e cila te jete e lehte per tu mirembajtur dhe pastruar, pasi kjo me të vërtetë do t'ju ndihmojë të mbani një mjedis të pastër kur jeni duke fjetur.  

Thjeshtësi ne levizje

Kjo me të vërtetë varet nga ju se si do ta përdorni shtresën e dyshekut tuaj - në qoftë se ju thjesht do ta vëndosni në shtrat dhe do ta harroni qe ajo eshte aty, kjo nuk ka shume rendesi, por në qoftë se keni ndërmend të udhetoni shpesh dhe ta merrni me vete, eshte e rendesishme te zgjidhni nje shtrese e cila paloset, ka nje cante shpine dhe nuk peshon shume.  

Garancia

Ne sigurisht shpresojmë qe shtresa e dyshekut t’ju shërbejë për vitet në vijim dhe mos t’ju shkaktojë ndonjë problem - por ne të gjithë e dimë se gjërat nganjëherë nuk shkojnë siçi kemi planifikuar. Në raste të tilla, është mire që të keni një plan rezervë, dhe një garanci nga prodhuesi. Zgjidh një shtrese dysheku që ka një periudhë të gjatë garancie dhe sigurohuni që jeni vërtetë duke shpenzuar paratë tuaja aty ku duhet.