• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Gjumë të rehatshëm dhe kualitativ

 • 9 faktet më interesante rreth gjumit

  9 faktet më interesante rreth gjumit

  Shkenca e gjumit është një shkencë moderne pasi që të gjitha informacionet rreth gjumit janë fituar këto 25 vitet e fundit.

 • Si te perzgjedhim shtresen e dyshekut

  Si te perzgjedhim shtresen e dyshekut

  A ka nevojë dysheku juaj për freski? A dëshironi të përjetoni rehati shtesë? Atëherë gjithçka që ju duhet është një shtresë dysheku. Por jo vetëm - ju duhet një shtrese dysheku që ti përshtatet dyshekut tuaj. Mos u shqetësoni, ne do t’ju ndihmojmë ta gjeni atë!

 • Fakte rreth gjumit

  Fakte rreth gjumit

  Shkencëtarët akoma nuk e dinë saktësisht arsyen se përse ne flemë gjumë, gjithashtu gjumi është shumë esencial për shëndetin tonë. Prandaj, çfarë ndodh pasi ne mbyllim sytë dhe biem në gjumë?

 • Fazat e gjumit

  Fazat e gjumit

  Kur shkoni për të fjetur gjatë natës, ju përjetojnë katër fazat e gjumit. 

 • 10 Arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

  10 Arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

  10 Arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

  Gjumi i mirë gjatë natë është shumë i rëndësishëm për shëndetin tuaj!
  Në fakt është njësoj i rëndësishëm po aq sa ushqimi i shëndëtshëm dhe jeta aktive me ushtrime fizike.
  Për fat të keq ditët e sotme po vuajme pasojat e zakoneve të këqija gjatë gjumit.
  Ditët  e sotme njerëzit janë duke fjetur më pak se në të shkuarën dhe në ambjente jo fort të përshtatshme.
  Më poshtë janë 10 arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm për shëndetin.

 • Nuk kani nevojë për të shkuar në yoga: Mundeni stresin me disa teknika të lehta.

  Nuk kani nevojë për të shkuar në yoga: Mundeni stresin me disa teknika të lehta.

  Stresi jo vetëm që ju bën nervoz dhe të tensionuar gjatë ditës, ajo mund të ju bëjë më të vështirë dhe gjumin dhe të flem rehat. Kjo është për shkak se ju shtriheni në një gjendje të hyperarousal, duke shkaktuar tensionin e gjakut dhe ngritje të normave tuaj të frymëmarrjes më ndjeshme në luftën kundër stresit: relaksim. Për fat të mirë, këto strategji mund të ju ndihmojë ta lehtësojne mendjen tuaj, në mënyrë që trupi juaj është i relaksuar gjatë natës dhe mund ta lehtësoj gjumin.

 • Si të flemë më mirë

  Si të flemë më mirë

  Ka disa gjëra që ju mund të bëni para se të flini dhe të merrin një pushim të mjaftushëm gjatë një natë. Ju do të jeni të habitur se si kualiteti i jetës përmirësohet kur ju mësoni të fleni më mirë. 

 • Çfar jastëku ju nevoitet për një gjumë më të rehatshëm

  Çfar jastëku ju nevoitet për një gjumë më të rehatshëm

  Jasteku ashtu si dhe shtrati juaj duhet të ofrojë mbështetje të mirë për trupin tuaj, jastëk juaj duhet të ju jap komoditetin e duhur për pozicionin e kokës dhe qafës siç duhet. Jasteku duhet të mbajë kokën në të njëjtën lidhje me shpatullat tuaja dhe shpinë.

 • 5 Këshilla për një gjumë më të mirë

  5 Këshilla për një gjumë më të mirë

   Gati 8 në 10 persona pranojnë se do të ndjehen më mirë dhe më të përgatitur për ditën në qoftë se ata kishin një orë shtesë gjumit.
   
   

 • Çfarë ndodhë kur nuk i pastroni rregullisht çarçafët?

  Çfarë ndodhë kur nuk i pastroni rregullisht çarçafët?

  Të gjithë jemi të ndyrë. Të shpifur, me të vërtetë. Dhe, as kënaqësia e të qëndruarit nën një çarçafë të freskët nuk do të na bindë të mos jemi dembel, të qohemi dhe t’i fusim çarçafët në makinën e larjes. Veprat tona johigjienike i arsyetojmë duke i thënë vetes se kjo është vetëm përtesë e pafajshme. Po, çarçafët janë të papastër. Çfarë ka rëndësi?

   

 • Dormeo Feston Ditën Boterore të Gjumit, dhe është sponsor krenar i Ditës Boterore te Gjumit.

  Dormeo Feston Ditën Boterore të Gjumit, dhe është sponsor krenar i Ditës Boterore te Gjumit.

  Dita botërore e gjumit e organizuar nga World Sleep Society, është një ngjarje globale, dedikuar promovimit të rëndësisë së gjumit në shëndetin tonë. Ajo lidhet me shoqata të shumta të gjumit, studiues dhe profesionistë, qëllimi i të cilëve është të vetëdisoje njohuritë për rëndësinë e cilësisë së gjumit dhe për të parandaluar dhe menaxhuar çrregullimet e gjumit.

  Në 2017, Dormeo, është një nga liderët tanë. Brend me një cilësi dhe kualitet botëror i cili është bërë edhe pjese e rëndësishme e mënyrës tonë jetësore.

 • Fli sot me gjatë sepse ështe ditë e vecantë

  Fli sot me gjatë sepse ështe ditë e vecantë

  Ndani 5 min të kohës suaj më 17 mars 2017 dhe kuptoni rendësine e një gjumi të rehatshëm.

 • ËNDËRRONI GJËRA TË BUKURA! Përse është më mirë të flini në krahun e majtë?

  ËNDËRRONI GJËRA TË BUKURA! Përse është më mirë të flini në krahun e majtë?

  A keni menduar ndonjëherë që ana e trupit në të cilën flini ka ndikim të caktuar në shëndetin tuaj? Pikërisht është kështu.

  Nëse mund t’u besoni disa studimeve, pozita më e mirë për shëndetin është në krahun e majtë.
   
  Janë këto 6 arsye përse është mirë të flini në anën e majtë:

 • 10 pozicione të gjumit për 10 probleme shëndetësore

  10 pozicione të gjumit për 10 probleme shëndetësore

  Shumë pozicione gjatë gjumit mund të shkaktojnë probleme ose të përkeqësojnë bezdisjet ose dhimbjet e pranishme.
  Ky artikull të propozon një pasqyrë mbi dhimbjet fizike më të zakonshme dhe të këshillon se si të flesh dhe se cilat pozicione duhet të praktikosh për ta shndërruar pushimin tënd në një moment të vërtetë mirëqenieje.

 • Rrugëtimi drejt suksesit i Andi Lilës

  Rrugëtimi drejt suksesit i Andi Lilës

  Andi Lila, mbrojtësi i kombëtares Shqiptare është një ndër lojtarët e parë të thirrur në ekipin kombëtar të Shqipërisë në 2007. Ai ka lindur më 12 Shkurt 1986. Lila është një futbollist shqiptar që luan dhe me kombëtaren shqiptare dhe me skuadrën italiane Parma në Seria A. Lila përpos që është një lojtar i njohur i kombëtares sonë, ai është edhe pjesë e familjes Dormeo.

   

 • Rrugëtimi drejt suksesit i Andi Lilës

  Rrugëtimi drejt suksesit i Andi Lilës

  Andi Lila, mbrojtësi i kombëtares Shqiptare është një ndër lojtarët e parë të thirrur në ekipin kombëtar të Shqipërisë në 2007. Ai ka lindur më 12 Shkurt 1986. Lila është një futbollist shqiptar që luan dhe me kombëtaren shqiptare dhe me skuadrën italiane Parma në Seria A. Lila përpos që është një lojtar i njohur i kombëtares sonë, ai është edhe pjesë e familjes Dormeo.

   

 • Përmirësoni shprehitë e gjumit tuaj dhe shëndetin

  Përmirësoni shprehitë e gjumit tuaj dhe shëndetin

  Problemet me gjumë janë shpesh rezultat i shprehive të gjumit, të cilat me kohë vijnë dhe bëhen pjesë e rëndësishme e jetës sonë. Për gjumë të mirë ju vetëm duhet t`i merrni parasysh disa rregulla dhe të keni një qëndrim të drejtë ndaj gjumit.

 • Dormeo Trend Set funksionon nga poshtë deri lartë

  Dormeo Trend Set funksionon nga poshtë deri lartë

  Studime të ndryshme shkencore kanë treguar që çarçafët e përbërë vetëm nga pambuku lejojnë zhvillimin e grimcave alergjene. Prandaj Trend Set prodhohet nga kombinimi i mikrofibrave dhe 100% pambuk që të arrijë veçorinë anti-alergjike.

 • Lidhje - Shprehni dashurinë pa fjalë

  Lidhje - Shprehni dashurinë pa fjalë

  A ju duket sikur ne shpjegojmë çdo gjë në një mënyrë të gjatë dhe nuk i gjejmë fjalët e duhura për të shprehur atë që dëshirojmë ti themi? Është më mirë që ndonjëherë ti tregojmë sa të kujdesshme jemi me vepra. Duket se në shikim të parë partneri nuk do ta vërej këtë, por jeni gabim. Ata vërejnë ç’do gjë!

   

   

 • Për të sapo dashuruarit: Të udhëtuarit së bashku për herë të parë

  Për të sapo dashuruarit: Të udhëtuarit së bashku për herë të parë

  Shumë njerëz mendojnë që më së miri e njihni dikë nese udhëtoni diku larg me të, mundësisht në vende ekzotike. Edhe në udhëtime të shkurtëra, një vikend i gjatë është një mundësi e mirë për ta njohur partnerin tuaj.

 • Jeni gati për të zgjedhur dhuratën më të mirë për Ditën Ndërkombëtare të Gruas

  Jeni gati për të zgjedhur dhuratën më të mirë për Ditën Ndërkombëtare të Gruas

  8 Marsi është duke u afruar dhe ju ndoshta tashmë jeni duke menduar për dhuratat që do të jepni për të gjitha gratë e rëndësishme në jetën tuaj. A keni ndoshta nevojë për disa ide për dhurata që do të tregojnë me të vërtetë të gjithë dashurinë dhe respektin tuaj? Ne mund të jemi në gjendje t`ju ndihmojë - jeni gati për të zgjedhur dhuratën më të mirë për Ditën Ndërkombëtare të Gruas?

 • Fakte Interesante Të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

  Fakte Interesante Të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

  Dhe pak ditë nga ndajnë nga Dita Ndërkombëtare e Gruas dhe ne shpresojmë se ju jeni tashmë duke planifikuar një surprizë për të gjitha gratë e rëndësishme të jetës tuaj. Që të jeni në rrugën e duhur, ju kemi përgatitur disa fakte interesante për këtë ditë të veçantë dhe të femrës(gruas) në përgjithësi. A jeni gati t’i bashkoheni festës së gruas?

 • Ekuilibri me të dhe shoqen e tij

  Ekuilibri me të dhe shoqen e tij

  Nëse në lidhjen tuaj shfaqet dhe një person i tretë, zakonisht nënkuptohet që njëri nga partnerët ka një lidhje të fshehtë e të padeklaruar. Këtu fillojnë të gjitha skenat, që mund t’​i keni parë në filmat, kur kulmi arrin me zbulimin e këtij të

 • Si te rregullojmë dhomën e femijëve

  Si te rregullojmë dhomën e femijëve

  Mënyra më e thjeshtë dhe më e lirë që të ndryshoni dhomën e fëmijëve është ngjyra. Nëse pyetni fëmijët më të vegjël, dhoma ideale është ajo me laramanja dhe më e hareshmja, ndërsa fëmijët më të rritur përcaktohen për numër më të vogël nijansash por secili në pajtim me karakterin e vet

 • 5 arsyet pse mashkullin e zë gjumi pas aktivitetit seksual

  5 arsyet pse mashkullin e zë gjumi pas aktivitetit seksual

  Keni menduar ndonjëher pse në shumicen e reasteve meshkujt i zë gjumi pas aktivitetit seksual? Megjithatë, pse ky fenomen është aq i shpeshtë? lexoni 5 arsyet pse ndodh kjo!

 • Çfarë duhet të bëni kur nuk mund të flini

  Çfarë duhet të bëni kur nuk mund të flini

  Ngrihuni nga shtrati. Kur qëndroni të zgjuar në shtrat, ju ia dërgoni vetes një mesazh të gabuar. "Në këtë mënyrë ju e trajnoni organizmin dhe trupin tuaj që në shtrat nuk duhet të flini, por thjesht të qëndroni të shtrirë".

 • Rregullat martesore të cilat duhet të thyhen

  Rregullat martesore të cilat duhet të thyhen

  Të gjithë ne para se të martoheshim kemi marrë këshilla të mira për një martesë të suksesshme nga nënat dhe gjyshet tona. Megjithatë, a janë këto këshilla me të vërtetë të dobishme dhe a duhet t’i respektojmë ato verbërisht?

 • Paraliza e gjumit

  Paraliza e gjumit

  Nëse keni problem me gjumin dhe përjetoni Paralizë gjatë gjumit mundohuni ti mbani në mendë këto këshilla që mundë të ju ndihmojnë shumë që të tejkaloni një paralizë gjatë gjumit,

  Ka teori se paraliza e gjumit shfaqet për shkakë të stresit poashtu teori të tilla se një demon është afër jush por deri më tani nuk ka pasur ndonjë studim të kjartë rreth asaj se pse ndodh paraliza e gjumin.

 • Çfarë është Aromatherpay ?

  Çfarë është Aromatherpay ?

 • Nuk flini dot nga vapa? 6 këshilla për të pushuar pa kondicioner

  Nuk flini dot nga vapa? 6 këshilla për të pushuar pa kondicioner

  I nxehti ka ardhur tashmë dhe mënyra më e përdorur për freski është kondicioneri. Megjithatë ekspertët këmbëngulin që klimatizuesi duhet përdorur në mënyrë të përgjegjshme. Madje, mund të bëjmë dhe pa të.

 • Shfrytëzimi i rrjeteve sociale gjatë ditës, ndikon shumë në pagjumësi

  Shfrytëzimi i rrjeteve sociale gjatë ditës, ndikon shumë në pagjumësi

  Ja një arsye shtesë, pse duhet të mbyllni ato aplikacione, të largoheni nga telefoni i mençur dhe të bëni diçka më produktive.

 • Jastëku i ri që garanton gjumë të rehatshëm gjatë udhëtimit

  Jastëku i ri që garanton gjumë të rehatshëm gjatë udhëtimit

  Të gjithë e kanë përjetuar ndjenjën e të ndenjurit zgjuar, gjatë një udhëtimi të gjatë.     

 • Mungesa e gjumit është shkaktar i madh i Alzhaimerit

  Mungesa e gjumit është shkaktar i madh i Alzhaimerit

  Shkencëtarët kanë zbuluar se mungesa e gjumit, rrit rrezikun për sëmundjen e Alzhaimerit.  

 • Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

  Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

  Gjumi i qetë dhe i këndshëm mund të arrihet me ushtrim të thjeshtë dhe qetësues të frymëmarrjes për pak minuta para se të shkoni të flini. Lehtë do ta mësoni… Mbyllni sytë dhe në mënyrë alternative merrni frymë nëpër gavrën e majtë të hundës, pastaj nëpër djathtën.

 • Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

  Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

  Përjetimi i ëndrrave ‘reale, intence dhe të tmerrshme pak momente para zgjimit nga gjumi, është fenomen që njihet si ‘halucinacionet hipnopompike’. Rreth 8 për qind e njerëzve të moshave 15 deri 44 vjet kanë raportuar se i përjetojnë këto ëndrra, tregon një studim nga Universiteti i Stanfordit.

 • Gjashtë të mirat shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit të ngrohtë

  Gjashtë të mirat shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit të ngrohtë

  Shumica prej nesh e fillojmë mëngjesin me një filxhan kafe ose çaj – për ta ngrohur trupin tonë pasi zgjohemi nga gjumi. Ne preferojmë që ujin ta konsumojmë të ftohët , por sipas mjekësisë ‘Ayurvedic’, kjo është gabim.

 • Dëgjimi i muzikës para gjumi është tejet i mirë për shëndetin

  Dëgjimi i muzikës para gjumi është tejet i mirë për shëndetin

  A e keni ditur se muzika që ju pëlqen mund të jetë shumë e mirë për trupin dhe mendjen? Aftësia e muzikës për të na qetësuar, për të na bërë të lumtur dhe për të na motivuar në palestër mund të ketë ndikim edhe në pjesët tona tjera të jetës në mënyra të mahnitshme.

 • Si ta ushtroni veten të flini shpejt si një ushtarak?

  Si ta ushtroni veten të flini shpejt si një ushtarak?

  Duke e ndjekur rutinën e mëposhtme ditore, ju do të bëni gjumin më të thellë që e keni përjetuar ndonjëherë. Qysh në ditën e dytë do të jeni në gjendje të flini brenda pak sekondave në çfarëdo pozite dhe në çfarëdo vendi.

 • Pija e cila alkalizon trupin: Për dukje rinore, preventivë kanceri dhe energji tërë ditën!

  Pija e cila alkalizon trupin: Për dukje rinore, preventivë kanceri dhe energji tërë ditën!

  Pas gjumit shtatë apo tetorësh, trupi i njeriut është në gjendje dehidrimi nga mungesa e lëngjeve. Prandaj është shumë me rëndësi se çka pini në mëngjes sapo të zgjoheni nga gjumi. Shumica e njerëzve pijen e parë që e pinë kur zgjohen nga gjumi është një filxhan kafe

 • Kujdes! Gratë shtatzëna assesi nuk duhet të flenë në këtë pozicion

  Kujdes! Gratë shtatzëna assesi nuk duhet të flenë në këtë pozicion

  Pozicioni i gjumit varësisht varet nga ajo se sa komfort ndjeheni. Sidoqoftë, shumë pozicione të ndryshme rekomandohen nga ekspertët kur është fjala për një shëndet më të mirë. Përderisa shumë nga ta sugjerojnë të flini të shtrirë në shpinë, ka një numër të madh arsyesh se përse nuk duhet të flini në krahun e djathtë. Nëse veç e preferoni fjetjen në këtë pozicion, atëherë është koha t’i rishikoni arsyet se përse nuk duhet ta bëni këtë.

 • Rëndësia e gjumit të mirë

  Rëndësia e gjumit të mirë

  Nuk ka ndonjë përgjegjeje të saktë, secili person ka nevojat e veta. Sasia e gjumit mund të krahasohet me sasinë e ushqimit, çdo njeri ka nevojë ti plotësoj dëshirat e veta. Nuk është e rëndësishme se sa gjatë fleni, e rëndësishme është se si ndiheni në mëngjes dhe se si do të jeni aktiv gjatë ditës.

 • Veçoritë e Trend Set

  Veçoritë e Trend Set

  E disponueshme në tri kombinime të ngjyrave: hiri/blu, kafe/portokall, dhe vjollce e mbyllt/vjollce e qelt.

 • Dëshironi të jeni fitues i lojës?!

  Dëshironi të jeni fitues i lojës?!

  Ftioni pikë shtesë dhe rritni shanset tuaj për fitmin e super shpërblimeve duke shërndarë lojën shpërblyese përmes: Facebook-it, e-maili apo shpërndarjes së linkut në blog apo sajt tuajin.

 • 5 gabimet që i shkatërrojnë shumicën e lidhjeve

  5 gabimet që i shkatërrojnë shumicën e lidhjeve

  Lidhjet janë një temë shume sensitive dhe është shumë lehtë për ti shkatrruar përgjithmonë. Bombardimi konstant  me këshilla, menquri, dhe storie për lidhjet perfekte ndonjëherë e bën shumë të vështirë për ta mbajtur nivelin e duhur e mendimit praktik dhe për të marrë vendimet e duhura. Secila lidhje është totalisht unike – sidoqoftë, janë disa rregulla të cilave duhet ti përmbahemi.

 • Pse dhe kur femrat nuk i pëlqejnë mashkujt e tyre?

  Pse dhe kur femrat nuk i pëlqejnë mashkujt e tyre?

  Një studim i bërë nga shkenctarë amerikan prej UCLA thotë se femrat gjatë periudhës më fertile të ciklit të tyre dyshojnë në zgjedhjen e partnerit që e kanë bërë. Cfarë do të thotë kjo? Çfarë lloj mashulli e perceptojnë si të duhurin gjatë ovulimit, dhe çfarë lloj mashkulli ju largohen?

 • Silleni Pranverën në Kuzhinen Tuaj

  Silleni Pranverën në Kuzhinen Tuaj

  Ditët e para të ngrohta janë mundësi e përkryer për të ndërruar të gjitha gjërat e kuzhinës rreth e rrotull, të pastroni të gjitha qoshet ​​e pista, e bëni kuzhinën më të organizuar dhe të shtoni disa dekorime. Dëshironi të ndiheni sikur keni një kuzhinë krejt të re - me disa ndryshime shumë të thjeshta? Atëherë ndiqni këshillat tona dhe për të sjellë pranverën në kuzhinën tuaj!

 • Çfarë domethënie kanë ëndrrat erotike?

  Çfarë domethënie kanë ëndrrat erotike?

  Ëndrrat nganjëherë janë shprehje e asaj që as ne vetë nuk jemi të aftë t’i pranojmë. Në të shprehet gjendja e shpirtit tonë. Nga ana tjetër, ëndrrat mund të jenë paralajmërime, sinjale të cilat në jetën reale i injorojmë.

 • Lexo për ëndërrat sipas alfabetit A deri në ZH

  Lexo për ëndërrat sipas alfabetit A deri në ZH

  Më poshtë një fjalor për ëndrrat ku edhe mund të mësoni domëthënien e tyre. 

  Te gjithe shohim endrra dhe kur zgjohemi mundohemi te kuptojme domethenien e tyre. Flasim me te njohurit tane, madje shkojme dhe ne njerez qe dine ti japin ‘shpjegim’ endrrave. Jane botuar shume libra qe shpjegojne ne nje fare menyre endrrat. Sot ju sjellim nje shpjegues te endrrave, ose te sendeve, objekteve apo veprimeve qe ne shohim ne enderr.

 • Gjërat që meshkujt duhet të dinë për femrat

  Gjërat që meshkujt duhet të dinë për femrat

  Meshkujt mund të jenë miq dhe partner shumë të mirë, por nganjëherë (madje shumë herë) mund të bëjnë edhe më shumë. Disa fjali që femrave u vijnë gjithmonë ndër mend janë: "Nuk ka bërë asnjë sakrificë" ose "Është gjithmonë me miqtë" ose "Nuk më kushton rëndësi". Ja pra djem, për të mos dëgjuar këto frazat e zakonshme, më poshtë keni disa këshilla për atë se çfarë ka nevojë vërtet një femër.

 • Pse meshkujt kanë frikë nga dashuria?

  Pse meshkujt kanë frikë nga dashuria?

  Ja disa arsye që i bëjnë ata të jenë gjithmonë më të tërhequr. Dashuria nuk ka limite, as receta nga të cilat mund të mësosh si të veprosh, megjithatë meshkujt kanë frikë dhe kjo është serioze.

 • Disa rregulla per gjumë për foshnjet nga 6 deri 9 muaj

  Disa rregulla per gjumë për foshnjet nga 6 deri 9 muaj

  Me moshën prej 6 muajsh, shumica e foshnjeve flenë komplet rreth 11.5 deri 15 orë gjumë në ditë (së bashku me gjumin e natës dhe dremitjet gjatë ditës) dhe janë të aftë që të flenë në periudha më të gjatë kohore.

 • 7 problemet shendetesore qe nuk keni ditur se shkaktarë eshte gjumi i keq!

  7 problemet shendetesore qe nuk keni ditur se shkaktarë eshte gjumi i keq!

   “Shumë njerëz ende nuk e kuptojnë se sa e rëndësishme është për trupat e tyre të fjeturit mirë. Gjatë gjumit, trupi ripërtërihet. Pa gjumë të mirë dhe cilësor, mund të vihet në rrezik shëndeti. Gjumi i keq mund të sjellë shumë probleme shëndetësore, pasi një gjumë jo i mirë do të afektojë jo vetëm trupin, por edhe mendjen”.

 • Disa keshilla per te shmangur alergjite

  Disa keshilla per te shmangur alergjite

  Disa semundje kane sezone te caktuara. Alergjia dhe infektimi i syve me se shumti perhapet gjate stines se pranveres dhe veres. Faktoret e ketyre stineve, si nxehtesia, rrezet e diellit dhe pluhuri mund ta perkeqesojne kete semundje, perveç faktoreve te tjere te shumte. Cilat jane simptomat e kesaj semundje? Cilat jane shkaqet e perhapjes se saj? Si mund ta evitojme? Çfare keshillash jepen per ata qe vuajne nga kjo semundje?

 • Gjumi – 9 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit

  Gjumi – 9 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit

  A bëni gjumë te mjaftueshëm? Shume njerëz nuk arrijnë te bejnë gjume te mjaftueshem.  Artikulli 9 Gjera Qe Duhet Ti Dini Rreth Gjumit shpalos shkencën prapa asaj se perse shume njerëz e kane te vështire ti zë gjumi, dhe gjithashtu ofron këshilla praktike rreth mënyrave me te mira qe te arrini nje nate te mire me gjume.

 • Ecja në gjumë – makth i natës

  Ecja në gjumë – makth i natës

  Ecja në gjumë – makth i natës

 • E detyrueshme: Gjysmë ore gjumë në ditë

  E detyrueshme: Gjysmë ore gjumë në ditë

  Ne Kine, në shumë shkolla fillore të Kinës ekziston një rregull, sipas të cilit fëmijët/nxënësit “detyrohen” të flenë përreth gjysmë ore në ditë.

 • Mungesa e gjumit ul nivelin e inteligjencës

  Mungesa e gjumit ul nivelin e inteligjencës

  Sipas studimeve më të fundit mungesa e gjumit ul nivelin e inteligjencës...  

 • Përse shiu i vë në gjumë njerëzit

  Përse shiu i vë në gjumë njerëzit

  Zhurma e valëve të oqeanit dhe shiut i vë në gjumë njerëzit, por a keni menduar ndonjëherë përse kjo zhurmë është aq qetësuese?  

 • Ëndrat për beben tuaj

  Ëndrat për beben tuaj

  I dashuri im ka ëndruar se kishte një bebë vajzë me ermin Eva e cila kishte lindur më 15 Qershor. Jam e interesuar se çka do të thotë.

 • 4 hapat ti vendosni fëmijët në gjumë

  4 hapat ti vendosni fëmijët në gjumë

  A keni problem ç’do mbrëmje pasi që më i vogli refuzon të flej apo në mënyrë konstante ik nga shtrati? Vendosni të gjitha lodrat në dollap dhe mësoni 4 triket që do të ju ndihmojnë juve që fëmija juaj të flej.

 • Si duket femra e përsosur në ëndrrat e meshkujve

  Si duket femra e përsosur në ëndrrat e meshkujve

  Një uebfaqe për takime ka bërë një anketë vetëm për meshkuj dhe ka vendosur për të zbuluar se si duket femra e ëndrrave të çdo mashkulli, transmeton Koha.net. Në këtë anketë kanë marrë pjesë rreth 100 mijë meshkuj.

 • Çka e bën Trend Set-in Origjinal?

  Çka e bën Trend Set-in Origjinal?

  Trend Set është një kombinim në mes të materialeve të kualitetit

 • Ç'është gjumi?

  Ç'është gjumi?

  Ne e dimë se funksioni i organizmit tonë fillon të ngadalsohet, ashtu që nga fundi i ditës ne fillojmë të ndjehemi të lodhur dhe ndjejmë se shkalla e energjisë është më e ulët se sa gjatë ditës. Pastaj ne shkojmë në shtrat.

 • 6 rregulla për gjumë të mirë

  6 rregulla për gjumë të mirë

  Pagjumësinë dhe çrregullimet e gjumit janë dy gjëra që shumica nga ne e kemi përjetuar të paktën njëherë. Secili nga ne i ka metodat e veta për ti trajtuar këto probleme. Disa njerëz përdorin barëra të ndryshme, të tejrët i shtojnë aktivitetet sportive, dhe disa të tjerë ushqehën mirë para se të flejnë.

 • Çka e bën Trend Set aq origjinal?

  Çka e bën Trend Set aq origjinal?

  Të gjithë e dini se ngjyrat mund të na bëjnë të ndihemi të gëzuar apo mërzitur. Ato mund të ju bëjnë të ndiheni të ftohtë apo të ju bejnë të ndjeni ngrohtësi, por duhet të pajtohemi; Nuk ka asnjë ngjyrë që nuk mund të ketë ndikim tek ne.

 • Nga 100% pambuk tek Mikrofibrat

  Nga 100% pambuk tek Mikrofibrat

  Brendësia e jorganit është e përbërë nga mikrofibra të avancuara Wellsleep (mikrofibra të veçanta për gjumë), të cilat për momentin janë alternative më e mirë për produkte për fjetje.

 • Lehtë të mirëmbahet

  Lehtë të mirëmbahet

  Nuk keni nevojë të përdorni ndonjë zbardhues sepse mikrofibrat përshkak të kualitetit të prodhimit dhe teknologjisë innovative e ruajnë strukturën e tyre origjinale, prandaj Trend Seti i juaj do të mbetet komod dhe i butë.

 • Gjumi i mirë përmirëson shëndetin

  Gjumi i mirë përmirëson shëndetin

  Qëllimi i trajtimit të ç’regullimeve të gjumit në nivel bazik duhen të konsiderohen si ç’regullime gjumi dhe si pasojë e lodhjeve ditore, duke përjashtuar lodhjen sekondare dhe parandalimeve të zvoglimit të kushteve të shëndetit të pacientëve.

 • Çka e bën të veçantë dyshekun Dormeo Comfort?

  Çka e bën të veçantë dyshekun Dormeo Comfort?

  Mbështetje dhe Komfort superior në të cilin mund të lloaritni për çdo natë! Dysheku i Dormeo’s Comfort me materialin e gjeneratës së fundit Ecocell® që siguron një gjumë luksoz dhe të rehatshëm.

 • Një sy gjumë i masditës për ta përmirësuar kujtesën

  Një sy gjumë i masditës për ta përmirësuar kujtesën

  Truri pushon nëse e bëni një sy gjumë të shkurter, dhe funksioni i kujtesës përmirësohet. Kjo është e dobishme vetëm nëse nuk habiteni dhe hyni në gjumë të thellë. 

 • Domethënja e 10 ëndërave më të shpeshta

  Domethënja e 10 ëndërave më të shpeshta

  Në traditën shqiptare thonë se “çfarë flet ditën, sheh ëndërr natën”! Megjithatë, edhe shkencëtarët pranojnë se në ëndrra mund të fshihen disa sekrete, sidomos të gjendjes emocionale të individit. 

 • Lidhjen tuaj e zbulon shtrati

  Lidhjen tuaj e zbulon shtrati

  Nuk është tregues jeta seksuale ajo që zbulon vërtet se çfarë është lidhja juaj, tregues është mënyra se si i afroheni njëri-tjetrit, apo jo, duke fjetur. Atëherë trupi juaj jua zbulon ndjenjat e fshehta.

 • 6 këshilla për t’u zgjuar më lehtë nga gjumi

  6 këshilla për t’u zgjuar më lehtë nga gjumi

  Nëse zgjoheni herët, më pak kohë do të kaloni në gjumë, por do të keni më shumë kohë në dispozicion për aktivitete të gjata dhe frytdhënëse.

 • 6 dëshira të femrës kur zgjohet nga gjumi

  6 dëshira të femrës kur zgjohet nga gjumi

  Ekzistojnë gjëra të caktuara të cilat secila femër do t’i dëshironte nga partneri i saj! Kujdes, zgjidhni vetëm njërën nga këto 6 gjëra, sepse përndryshe mëngjesi do të mund të zgjatet...

 • Gjumi i natës i foshnjave dhe gabimet që prindërit bëjnëm

  Gjumi i natës i foshnjave dhe gabimet që prindërit bëjnëm

  Të gjithë duan që fëmijët e tyre të flenë mirë dhe sigurt gjatë gjithë natës. Sado që jeni munduar, disa fëmijë disi duket sikur refuzojnë. Pse? Ndoshta jeni ju fajtor. Shikoni se çfarë këshillojnë ekspertët.

 • 5 këshillat për gjumë të mirë nga ekspertët

  5 këshillat për gjumë të mirë nga ekspertët

  Nëse për çdo natë keni rutinën e njejtë për gjumë dhe prap zgjoheni të dërmuar  lexoni këto 5 këshilla nga ekspertët e gjumit.

 • Keshilla Gjumi Per Shtatzana

  Keshilla Gjumi Per Shtatzana

  Gjumi eshte i rendesishem per te gjithe njerezit por gjumi ne shtatzani eshte i rendesis se veqante. Gjate shtatzanis nje guraje i duhet te bej pushim ekstra. Nje fetus ne zhvillim e siper shkakton kogja mundim ne trupin e nje gruaje dhe asaj i duhet gjume me shume per tu ri-mbushur dhe qe te vazhdoj. Grate lodhen shume pershkake te carkullimit te hormoneve te reja ne trupin e tyre. Progesterone ka efekt gjumi dhe i ben grate me te lodhshme dhe me deshire me te madhe per te fjetur. Secili tre-mujor i shtatzenis ka simptomet e veta qe mund te bej gjumin me te veshtire se sa kur nuk jani shtatzene.

 • Përse njerëzit flasin në gjumë?

  Përse njerëzit flasin në gjumë?

  Sipas vlerësimeve të ekspertëve, gjysma e fëmijëve dhe pesë për qind e personave të rritur flasin në gjumë. Ky çrregullim është më i zakonshëm në mesin e meshkujve, por ende nuk është e qartë se pse kjo ndodh kështu.

 • Si te zgjohemi pa veshtiresi nga gjumi

  Si te zgjohemi pa veshtiresi nga gjumi

  Shpesh mund të dëgjojme se si drejtorët e ndërmarrjeve zgjohen para orës 6 të mëngjesit, po ashtu thuhet se njerëzit me të suksesshëm jane ata që zgjohen herët, që është e logjikshme.

 • Bebet do të duhej të flinin në shpinë

  Bebet do të duhej të flinin në shpinë

  Pediatrit gjithashtu këshillojnë që gjatë ditës fëmijës duhet ndërruar pozitën, që të vendoset anash, në mënyrë që koka t’i marrë formë të drejtë.

 • Thuajini ‘mirupafshim’ pagjumësisë me këtë metodë

  Thuajini ‘mirupafshim’ pagjumësisë me këtë metodë

  Dr. Andrew Weil, një ekspert amerikan i gjumit ka zbuluar një teknikë për t’i ndihmuar njerëzit të flenë brenda 60 sekondave.  

 • Dhoma e papastër, mund të jenë shkaktar i pagjumësisë së të rinjve

  Dhoma e papastër, mund të jenë shkaktar i pagjumësisë së të rinjve

  Ekspertët e gjumit, kanë paralajmëruar se dhomat e papastërtia të adoleshentëve, janë shkaktarë të pagjumësisë dhe insomnisë.  

 • Ushtrojeni trurin që t’ju merr gjumi për një minut

  Ushtrojeni trurin që t’ju merr gjumi për një minut

  Gjëja më e rëndësishme për shëndetin tonë është gjumi i mirë. Sidoqoftë, shumë njerëz ballafaqohen me pagjumësi dhe shkaktari kryesor i kësaj është stresi.

 • Nuk mund të besoni se sa i rrezikshëm është gjumi i ditës!

  Nuk mund të besoni se sa i rrezikshëm është gjumi i ditës!

  Një studim i ri ka zbuluar se personat që flenë gjatë ditës kanë më shumë mundësi të vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut.  

 • Bebet, shpjegimi për gjumin e tyre të trazuar gjatë natës

  Bebet, shpjegimi për gjumin e tyre të trazuar gjatë natës

  Fatkeqësisht, gjumi i keq i foshnjave dhe i fëmijëve është një nga problemet më të mëdhenj që kalojnë prindërit. Por përse vogëlushët tanë kanë vështirësi në të fjetur? Përse zgjohen vazhdimisht, madje edhe çdo 30-45 minuta?  

 • Sapo të ngriheni nga gjumi, hani hudhër: Do të befasoheni me atë që do t’ju ndodhë

  Sapo të ngriheni nga gjumi, hani hudhër: Do të befasoheni me atë që do t’ju ndodhë

  Arsyeja përse është shumë efikas kur e hani para kafjallit është që atëherë bakteret më së shumti i ekspozohen hudhrës, kështu që nuk mund të mbrohen lehtë nga veprimi i saj.  

 • Një gjumë i mirë fillon me një dyshek të mirë

  Një gjumë i mirë fillon me një dyshek të mirë

  Përfitimet e një gjumi të mirë janë të pamohueshme.Pas një gjumi të mirë, jeni plotë energji në mëngjes dhe gati për të përballuar sfidat që sjell dita. Por nëse zgjoheni të lodhur dhe me dhimbje shpine është koha të ndërroni dyshekun tuaj.

   

 • 5 arsye që të ndërroni dyshekun tuaj

  5 arsye që të ndërroni dyshekun tuaj

  Kur jemi të lodhur, priremi të shkojmë tek ‘’ ilacet e shpejta’’ si kafeja apo suplemente të tjera që rigjallerojnë trupin. Por specialistet thonë të kundërtën: Mënyra më e mire për të përmirësuar kapacitetin mendor dhe fizik është gjumi.

 • Gjumi i mirë i natës i mban qelizat burimore të reja

  Gjumi i mirë i natës i mban qelizat burimore të reja

  Në kushte normale, shumë nga llojet e ndryshme të qelizave burimore të të rriturve në indet e veçanta, duke përfshirë qelizat burimore hematopoietike, ekzistojnë në një gjendje pasive ku rrallë ndahen dhe kanë kërkesa shumë të ulëta të energjisë.

 • Ekspertët e gjumit: Puna nuk duhet filluar para orës 9 të mëngjesit, sepse është “torturë”

  Ekspertët e gjumit: Puna nuk duhet filluar para orës 9 të mëngjesit, sepse është “torturë”

  Sipas ekspertëve të gjumit në Angli njerëzit nën moshën 55 vjeç nuk duhet ta fillojnë punën para orës 9 të mëngjesit pasi është “torturë”.

 • Përdorimi i tabletit para gjumit ndikon negativisht

  Përdorimi i tabletit para gjumit ndikon negativisht

  Hulumtimi i kryer në Shkollën e Mjekësisë në Harvard ka treguar se personat që përdorin e-lexues dhe tabletë kanë më shumë vështirësi të flenë sesa ata që lexojnë libra.  

 • Këto janë 'pasojat' befasuese që i vijnë trupit nga gjumi i mirë

  Këto janë 'pasojat' befasuese që i vijnë trupit nga gjumi i mirë

  Që nga shtimi i lumturisë te vendimet më të mira financiare, një gjumë i rregullt gjatë natës ju bën të ndiheni më të freskët dhe të përqendroheni më tepër në detyrat e përditshme.

 • Këto janë 'pasojat' befasuese që i vijnë trupit nga gjumi i mirë

  Këto janë 'pasojat' befasuese që i vijnë trupit nga gjumi i mirë

  Që nga shtimi i lumturisë te vendimet më të mira financiare, një gjumë i rregullt gjatë natës ju bën të ndiheni më të freskët dhe të përqendroheni më tepër në detyrat e përditshme.

 • Gjumi i pasdites ndihmon për kujtesën

  Gjumi i pasdites ndihmon për kujtesën

  ​Gjumi i pasdites pushon trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës, ka dëshmuar një hulumtim i ri. Mirëpo, ky studim në fakt vërteton se është e dobishme të flihet, por jo edhe të flihet në gjumë të thellë.

   

 • Ky është sekreti për t’i shijuar ditët e diela në maksimum

  Ky është sekreti për t’i shijuar ditët e diela në maksimum

  Nëse merrni pak kohë të dielave për t’i organizuar gjërat e javës së ardhshme, atëherë ju do të ndjeheni shumë më mirë. Por, të dielat janë ditë ku gjithashtu duhet të relaksoheni.  

 • 10 fotografi të mahnitshme që tregojnë së fëmijët mund të flenë gjithkund (Foto)

  10 fotografi të mahnitshme që tregojnë së fëmijët mund të flenë gjithkund (Foto)

  Fëmijët mund të flenë gjithkund. Shikoni fotografitë e postuar më poshtë dhe do ta kuptoni për çfarë bëhet fjalë. Bored Panda ka përpiluar një listë të fotografive, që shumë njerëz i kanë bërë të qeshin. Këto fotografi tregojnë më së miri se si fëmijët kur e kanë kohën e gjumit, nuk zgjedhin vendin se ku janë, pasi që ata i rrëmben një gjumë i rëndë

 • Shpjegimet e ëndrrave më të zakonshme dhe mënyra se si mund të ‘ndërhyni’ në jetën reale

  Shpjegimet e ëndrrave më të zakonshme dhe mënyra se si mund të ‘ndërhyni’ në jetën reale

  Interpretimi i ëndrrave është një shkencë e pa bazë, por ka njerëz që ju besojnë shumë. Në momentin që fikim dritën, bien edhe mbrojtjet tona dhe mendja ‘lirohet’ të udhëtojë mes dëshirave e frikërave që nuk shqiptohen gjatë ditës. Ndonjëherë, përjetojmë ndjesi që e kemi të pamundur t’i riprodhojmë, e që ndonjëherë nuk ja pranojmë as vetes. Për një përpjekje drejt shpjegimit, ëndrrat na nisin mesazhe të kriptuara që, në momentin e zgjimit, na duken të vështira për t’u shpjeguar.

 • Ka një makth që i lë femrat më shpesh pa gjumë

  Ka një makth që i lë femrat më shpesh pa gjumë

  Studimi tregon se femrat shohin më shpesh ëndrra të këqija se meshkujt dhe kanë makthe më të shpeshta. Sipas një studimi, femrat përjetojnë më shumë makthe sesa meshkujt. Madje ëndrra më e zakonshme për to, është të shohin partnerin duke e tradhtuar. Të paktën kështu thotë studimi i realizuar nga kompania “Amerisleep” në SHBA, i cili ka marrë në analizë rreth 2000 persona.

 • Pozita më e mirë për gjumë gjatë “atyre ditëve”

  Pozita më e mirë për gjumë gjatë “atyre ditëve”

  Ja ç’thonë mjekët se cila është pozita më e mirë për gjumë gjatë menstruacioneve. Gjatë menstruacioneve femrat shpesh ndihen sikur më mirë është të dalin nga lëkura e vet, kështu që edhe gjërat më të zakonshme përnjëherë bëhen më të vështira se zakonisht.

 • Si të mos flini gjatë kohës kur jeni duke mësuar apo lexuar?

  Si të mos flini gjatë kohës kur jeni duke mësuar apo lexuar?

  Përgjumësia gjatë kohës kur mësoni është problem i zakonshëm me të cilin shumica e njerëzve ballafaqohen, por a keni menduar ndonjëherë se përse ndodh kjo? Arsyeja është e thjesht: njëjtë sikurse trupi, truri lodhet dhe kërkon pushim Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë periudhës së testeve, pasi që e gjeni veten duke mësuar për orë të tëra pa pushuar. Gjumi është i dashur për të gjithë, por gjumi në orë të gabuara mund të jetë i dëmshëm për shëndetin dhe mund të shkaktoj probleme në funksionin e trurit.

 • Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

  Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

  Lehtë bini në gjumë të thellë, mirëpo përnjëherë zgjoheni në 4 të mëngjesit dhe jeni tërësisht të zgjuar. Çfarë ndodh? Deri te një shkallë e caktuar vështirësitë e të qëndruarit në gjumë apo isnomnia e mesme janë normale. Nëse zgjoheni, ktheheni në anën tjetër dhe vazhdoni të flini, kjo është në rregull. Mirëpo nëse ndodh që të zgjoheni në mes të natës dhe nuk mund të fini më shumë se gjysmë ore tri apo më shumë ditë, kjo është shenjë që është fjala për ndonjë problem.

 • Mënyra të pazakonshme për ta përmirësuar kualitetin e gjumit

  Mënyra të pazakonshme për ta përmirësuar kualitetin e gjumit

  A keni probleme me pagjumësi së fundmi? A ua ka çrregulluar puna ciklin e gjumit? Atëherë padyshim se duhet t’i provoni këto mënyra jo aq të zakonshme për të përmirësuar kualitetin e gjumit çdo natë dhe për t’u zgjuar më të freskët se asnjëherë më parë.

 • RECETA E CILA BËN MREKULLI: Para gjumit vëni këtë nën gjuhë dhe nuk do të zgjoheni të lodhur

  RECETA E CILA BËN MREKULLI: Para gjumit vëni këtë nën gjuhë dhe nuk do të zgjoheni të lodhur

  Fjala është për përzierjen e mjaltit dhe kripës ngjyrë të trëndafiltë të Himalajeve, të cilën para se të flini e vëni nën gjuhë. Kjo kripë vërtet është e veçantë, ajo i ndihmon trupit tonë që të bëhet alkal dhe me sukses të luftojë kundër sëmundjeve të ndryshme.

 • Këto tetë ushtrime mund t’i ndalin dhimbjet e shpinës

  Këto tetë ushtrime mund t’i ndalin dhimbjet e shpinës

  Dhimbja e vazhdueshme e shpinës vështirëson jetën e shumë personave, dhe kur nuk ka një arsye të dukshme të dhimbjes, atëherë nuk ka as “zgjidhje” po ashtu. Doktorët në Birmingham të Britanisë së madhe thonë se bazuar në përvojën tonë 35 vjeçare në trajtimin e pacientëve, janë bindur se përgjigja e duhur për këta pacient nuk është më skanimi apo shpenzimi i qindra parave në fizioterapi por ushtrime të ndryshme të përditshme

 • Përse asnjëherë nuk duhet ta përdorni alkoolin për t’ju marrë gjumi?

  Përse asnjëherë nuk duhet ta përdorni alkoolin për t’ju marrë gjumi?

  Një gotë verë para gjumit mund t’ju bëjë të ndjeheni më të përgjumur, por kur është fjala për kualitetin e gjumit, mos u mbështetni në të. Shkencëtarët kanë studiuar lidhjen mes përgjumësisë që vjen nga konsumimi i alkoolit dhe gjumit aktual qysh nga vitet 1930’ta.

 • Përzieni QUMËSHTIN me këta DY PËRBËRËS dhe do të FLINI si QENGJ brenda NJË MINUTE

  Përzieni QUMËSHTIN me këta DY PËRBËRËS dhe do të FLINI si QENGJ brenda NJË MINUTE

  A vuani nga pagjumësia? Atëherë nuk jeni të vetmit, pasi që miliona njerëz përgjatë globit kanë probleme të bëjnë një sy gjumë të mirë. Përderisa amerikanët vendosin ta luftojnë këtë problem me ilaçe të ndryshime, ilaçet e tilla krijojnë varësi dhe vijnë me një listë të gjatë të efekteve anësore të cilat mund të përfshijnë kapsllëkun, marramendjen, probleme me fokus etj.

 • Pesë gjërat që njerëzit e suksesshëm i bëjnë posa që zgjohen nga gjumi

  Pesë gjërat që njerëzit e suksesshëm i bëjnë posa që zgjohen nga gjumi

  A e dini se gjërat të cilat vendosni t’i bëni brenda orës së parë që zgjoheni nga gjumi mund t’ju përgatisin për sukses ose dështim? Sipas ekspertëve, personat më të suksesshëm në biznese të ndryshme i bëjnë pesë gjëra të caktuara çdo mëngjes, të cilat i përgatisin ata për një ditë produktive – këto gjëra duhet t’i bëni edhe ju.

 • Si zgjoheshin njerëzit nga gjumi kur s’kishte orë me alarm? (Foto)

  Si zgjoheshin njerëzit nga gjumi kur s’kishte orë me alarm? (Foto)

  Para se të ekzistonin alarmet e orëve e edhe telefonët, njerëzit kishin nevojë për një mënyrë që të zgjoheshin herët nga gjumi. Mirëpo si?

 • Cili është muaji më i keq për gjumë

  Cili është muaji më i keq për gjumë

  Përgjumja, mungesa e vullnetit dhe lodhja janë simptoma, të cilat rreth një e treta e njerëzve i ndien në shkurt, ndërsa shkuarja e mëhershme në shtrat nuk do t’i parandalojë, ka treguar studimi i Qendrës Britanike për gjumë, Sleepio, në 21.000 njerëz.

 • Kur shpina të dhemb

  Kur shpina të dhemb

  Shpesh shkaqet e shqetësiSot në mëngjes me siguri që nuk je menduar dy herë para se të ngrije çantën e rëndë e ta vendosje mbi shpatulla, ndërkohë që tentoje të mbyllje derën me njërën dorë dhe me tjetrën të fusje në gojë një ‘çips’. Mund të vijë një ditë kur qoftë edhe një prej këtyre veprimeve të thjeshta e të përditshme mund të të shkaktojë një dhimbje të tillë shpine, aq të dhimbshme, sa të të çojë direkt te mjeku për vizitë, në më të mirën e rasteve. Ka edhe nga ata që sigurisht për arsye kohe a arsye personale reagojnë ndaj dhimbjeve vetëm duke përdorur qetësues. Një pjesë e madhe prej nesh herët ose vonë do të nisin të kenë simptomat e dhimbjes së shpinës. Por kjo nuk është një situatë fatale, pasi mjafton të jesh i kujdesshëm e të kesh parasysh disa këshilla që të mos bëhesh pjesë e statistikës. Ka shumë këshilla që i dëgjojmë lart e poshtë, të cilat nuk janë të duhurat dhe nuk na ndihmojnë që të arrijmë rezultatin pozitiv. Ja disa syresh që mund t‘ju vijnë shumë në ndihmë në vitet në vijim.meve janë të ndryshme nga ato që ne mendojmë. Por jo gjithmonë vuajtja vjen nga shkaqet që mendojmë.

 • Për një gjumë të rehatshëm

  Për një gjumë të rehatshëm

  Për një gjumë të rehatshëm!

 • Për një gjumë të rehatshëm

  Për një gjumë të rehatshëm

  Për një gjumë të rehatshëm!

 • Gjumi i natës i foshnjave dhe gabimet që prindërit bëjnë

  Gjumi i natës i foshnjave dhe gabimet që prindërit bëjnë

  Të gjithë duan që fëmijët e tyre të flenë mirë dhe sigurt gjatë gjithë natës. Sado që jeni munduar, disa fëmijë disi duket sikur refuzojnë. Pse? Ndoshta jeni ju fajtor. Shikoni se çfarë këshillojnë ekspertët.  

 • Nëntë pasojat e një gjumi të parregullt

  Nëntë pasojat e një gjumi të parregullt

  Ne shpenzojmë një të tretën e jetës sonë në gjumë, por pagjumësia është një sëmundje që zë ka shumë njerëz. Ose edhe për shkak se koha nuk na mjafton asnjëherë për të bërë orët e plota që i duhen trupit tonë. Por rutina dhe gjumi jo i mirë mund të jenë shkak i shumë çrregullimeve të shëndetit.

   

 • 10 fakte për gjumin

  10 fakte për gjumin

  Gjumi është gjendja kur trupi i njeriut pushon, ndërkaq veprimtaria e vetëdijes ose ndërpritet pjesërisht apo plotësisht. Shumë prej nesh adhurojnë të flenë për orë të tëra, ndërsa të tjerët kanë vështirësi ta bëjnë një gjë të tillë. Dormeo sjell për 10 fakte interesante për gjumin, të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

 • Vendet që njerëzit flenë më shumë gjumë

  Vendet që njerëzit flenë më shumë gjumë

  Një studim i publikuar javën e kaluar në gazetën Science Advances sugjeron se megjithëse lindja e diellit ndikon në zgjimin tonë, perëndimi i tij mund të mos ketë të njëjtin efekt.

 • Gjërat që të gjithë njerëzit e suksesshëm i bëjnë para se të flenë

  Gjërat që të gjithë njerëzit e suksesshëm i bëjnë para se të flenë

  Shumëkush mund të ketë përjetuar ndjenjën e pakënaqësisë dhe të ndjerë i dështuar në jetë. Të gjithë dëshirojmë të jemi të suksesshëm por ...

 • E ka vënë sapunin nën çarçafë para gjumit: Në mëngjes u surprizua!

  E ka vënë sapunin nën çarçafë para gjumit: Në mëngjes u surprizua!

  Kjo zgjidhje është mister i vërtetë mjekësor. Askush nuk e di përse, mirëpo shumë njerëz betohen që sapuni, i vënë midis çarçafëve dhe dyshekut, pengon këtë pakënaqësi të shpeshtë. Të zgjohesh në mes të natës për shkak të ngërçeve në këmbë nuk është ndjenjë edhe aq e këndshme! Nuk na mbetet asgjë tjetër pos të shtrijmë këmbën dhe të shpresojmë që ngërçi shpejt të pushojë,

 • Këto janë idetë më të përsosura për ata që dhomën e gjumit e kanë të vogël

  Këto janë idetë më të përsosura për ata që dhomën e gjumit e kanë të vogël

  Shmangni muret me ngjyrë të errët. Ngjyra e bardhë e bën dhomën të duket më e madhe Pra, mos u frikësoni të përdorni ngjyra të ndritshme: muret vibrante, pikturat e gjalla, perdet apo mbulesat shumëngjyrëshe e ndriçojnë dhomën. Sidoqoftë, sigurohuni ta dini kur mjaft do të thotë mjaft.

 • Zgjedhja e dyshekut të duhur për pozitën tuaj të gjumit

  Zgjedhja e dyshekut të duhur për pozitën tuaj të gjumit

  Ne mund të dallojnë 3 lloje kryesore të pozicionit të gjumit, dhe mënyra jonë e fjetes përcakton se sa i forte duhet të jetë dysheku jonë. Këto tre pozicione gjumi janë: pozicioni i shtrirë në shpinë, pozicioni i shtrirë në bark dhe porzicioni i shtrirë në krah. Pozicioni juaj i zakonshëm i fjetjes gjumi luan një rol të rëndësishëm kur ju duhet të bëni zgjedhjen e dyshekut tuaj.

   

 • Do blej një dyshek. Çfarë duhet të marr parasysh?

  Do blej një dyshek. Çfarë duhet të marr parasysh?

  Është koha për një dyshek të ri. Në pjesën më të madhe të kohës, njerëzit e përdorin këtë pjesë kur sustat kanë filluar duke u vrarë shpinën dhe mbulesa e dyshekut duket sikur eshtë zhytur në një kovë më ujë nga djersët, kur sipërfaqja e dyshekut eshtë bërë gropa- gropa. Por pse të vuani kaq shumë? Në ditët e sotme mundësitë për të zgjedhur dyshekun janë të shumta. Por, zgjedhja e dyshekut të duhur nuk është edhe aq e vështire sa duket. Ju thjesht duhet të keni parasysh disa fakte të cilat mund ti merrni në konsideratë.

 • Zgjedhja e dyshekut të duhur

  Zgjedhja e dyshekut të duhur

  Nësë jeni një prej tyre, zgjedhja e dyshekut të duhur do të luajë një rol kryesor në zgjidhjen e problemeve tuaj apo në clirimin e dhimbjes. Ketu keni disa këshillla që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni dyshekun e duhur

   

   

 • 8 fakte për shtratin që nuk i njihnit

  8 fakte për shtratin që nuk i njihnit

  Sa mirë e njihni shtratin tuaj? Dhe shtretërit në përgjithesi? Tashmë është fakt se ne shpenzojmë 1\3 e jetës sonë në shtrat, gje që duhet të na bëjë ne ekspertë për njohjen e tyre; megjithëse ka ende disa gjëra që ju nuk i dini për shtretërit. Nëse do t’ju pëelqente  të dini disa fakte rreth pjesës më të rëndësishme të jetës suaj, vazhdoni të lexoni !

   

 • Mungesa e gjumit ndikon shumë në gjendjen emocionale

  Mungesa e gjumit ndikon shumë në gjendjen emocionale

  Studimi i publikuar në Gazeten e Neuroshkencës, tregon se pjesëmarrësit që kanë pasur një gjumë të mirë gjatë natës, kanë pasur funksione të mira të trurit dhe janë përgjigjur testit me shpejtësi, por të qetë.

 • Pse na merr gjumi kur nuk duam të flemë?

  Pse na merr gjumi kur nuk duam të flemë?

  Ndodh që në ligjërata, ndonjë student të bie në gjumë për gjithë orën e ligjëratës. A ndodh kjo për shkak se ligjërata mund të jetë e mërzitshme apo ka diçka më shumë?

   

 • Dëmi që gjumi i pamjaftueshëm i bën zemrës

  Dëmi që gjumi i pamjaftueshëm i bën zemrës

  Gjumi i pamjaftueshëm ka efekte negative në shëndet, veçanërisht atë të zemrës. Një studim i publikuar në revistën “Hipertension”, ngre alarmin në mënyrë të veçantë për ata që punojnë natën.

   

 • Meshkuj, nëse vuani nga pagjumësia, ky ILAÇ DASHURIE do t’ju ndihmojë!

  Meshkuj, nëse vuani nga pagjumësia, ky ILAÇ DASHURIE do t’ju ndihmojë!

  Në revistën Behavioral Sleep Medicine është botuar një hulumtim i cili tregon që meshkujt më lehtë flenë derisa përkëdhelin partneren e tyre.

 • Mënyra se si flenë një grua, zbulon më shumë për të se çdo gjë tjetër

  Mënyra se si flenë një grua, zbulon më shumë për të se çdo gjë tjetër

  Pozita në të cilën flini mund të tregoj shumë për karakterin dhe personalitetin.Kjo është lista e pesë pozicioneve më të zakonshme të gjumit, si dhe përshkrimi se çfarë do të thonë ato.  

 • Si ta bëni më të lehtë për fëmijën zgjimin nga gjumi për të shkuar në shkollë?

  Si ta bëni më të lehtë për fëmijën zgjimin nga gjumi për të shkuar në shkollë?

  Shkolla ka filluar dhe fëmijët janë të gatshëm për ditët e nxehta dhe përtace të verës. Dëshira për të mos u zgjuar dhe fjetja në orët e vona veçse janë në agjendën e tyre… Këto rutina apo shprehi të këqija ato i kanë fituar gjatë pushimeve të mahnitshme të sezonës verore dhe ditëve të gjata verore. Prandaj, nuk është befasuese që kur vjen shtatori, muajt e parë janë shumë të vështirë për fëmijët që t’i rikthehen rutinës normale.

 • Çdo mbrëmje para gjumit do të duhej që FLOKËT T’I LIDHNI GËRSHET!

  Çdo mbrëmje para gjumit do të duhej që FLOKËT T’I LIDHNI GËRSHET!

  Kjo është më e mira që mund t’ia bëni flokëve tuaj. Pos që do të kurseni para, frizura e bërë në këtë mënyrë do të duket natyrale dhe me tallaze, provojeni këtë truk dhe tepër shpejt do të keni frizurë të shkëlqyeshme. Të gjitha flokët kanë tendencë që pas punës së lodhshme të humbin formën dhe të duken të plogështa.

 • Jeni gjumash? 10 këshilla efektive që do iu ndihmojnë të çoheni herët

  Jeni gjumash? 10 këshilla efektive që do iu ndihmojnë të çoheni herët

  Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë në fundjavat e tyre dembele. Disa thonë se është e pamundur të zgjohesh herët dhe të jesh në humor të mirë. Megjithëse shumë prej nesh e konsiderojnë zgjimin herët në mëngjes si një sfidë të vërtetë, nuk ka pse të jetë aq e vështirë. Këto janë 10 këshilla efektive që do ju ndihmojnë të çoheni herët:

 • Si t’ju merr gjumi brenda dy minutave çdo natë

  Si t’ju merr gjumi brenda dy minutave çdo natë

  Të gjithë e dimë atë ndjenjën e bezdisshme kur zgjohemi gjatë natës, të lodhur dhe me nevojën për të urinuar. Pasi të ktheheni nga tualeti, përpiqeni të futeni nën batanije dhe t’i riktheheni gjumit, por kjo tani është e pamundur.

 • A janë ‘Njerëzit e natës’ më inteligjentë

  A janë ‘Njerëzit e natës’ më inteligjentë

  Flini dhe zgjoheni vonë? Shkenca sapo zbuloi diçka të mrekullueshme për ju. Ka një cilësi të rrallë tek ‘njerëzit e natës’. Nëse ju zë gjumi vonë, do të thotë se jeni inteligjentë. Ky është përfundimi i një studimi mbi aftësinë krijuese të mendjes, që zbuloi se ndryshe nga ç’besohet, njerëzit “e natës” janë më krijues dhe më origjinalë se ata “të mëngjesit”.

 • Ja cilat janë PASOJAT E FJETJES në shpinë, në krah dhe në bark (Video)

  Ja cilat janë PASOJAT E FJETJES në shpinë, në krah dhe në bark (Video)

  Të rrallë janë ata që flenë vetëm në një pozë, mirëpo gjithsecili ka pozën e vet më të preferuar në të cilën e kalon pjesën më të madhe të natës. Mjekja Janet Kennedy zbulon se cila pozë është më e mira, cila më e keqja. Dr. Janet Kennedy ka zbuluar pasojat e pozitave në të cilat flenë njerëzit – në shpinë, në krah dhe në bark.

 • Përse kurrë nuk ëndërrojmë “deri në fund”?

  Përse kurrë nuk ëndërrojmë “deri në fund”?

  E dini përse ëndrrat e reja nuk kanë fund, përkatësisht për çka kurrë nuk “shohim” fundin posaçërisht të ëndrrës së bukur apo të keqe?
   

 • Ja si ndikon mungesa e gjumit në peshën trupore

  Ja si ndikon mungesa e gjumit në peshën trupore

  Mungesa e gjumit e ben trupin te shpenzoje me pak energji. Ky rezultat vjen si nje faktor shtese, pervec atij qe lidhet me kontroll te dobet te urise te lidhur me pagjumesine. Studimi qe ka konkluduar ketu, sygjeron se gjumi i mjaftueshem dhe i mire mund te perbeje nje menyre parandalimi te mbipeshes.

 • Truku magjik, si t’ju zërë gjumi në më pak se 1 minutë

  Truku magjik, si t’ju zërë gjumi në më pak se 1 minutë

  Dr. Andrew Weil është një mjek amerikan i famshëm i cili ka zgjidhjen për gjumin e shqetësuar të natës. Ai ka zhvilluar një stërvitje të stilit yoga, i cili do t'ju ndihmojë të bini në gjumë në më pak se një minutë. Kjo është një teknikë e frymëmarrjes që mund të lehtësojë streset e brendshme dhe tensionin që ju mund të ndieni. Për më tepër, kjo do t'ju ndihmojë të bini në gjumë dhe të bëni një gjumë më të mirë dhe më të thellë.

 • Disa fakte rreth ëndrrave

  Disa fakte rreth ëndrrave

  Ëndrrat janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Sipas studimeve të shumta rreth ëndrrave ata që thonë se nuk shohin ëndrra i kanë harruar ato, sepse nuk ka mundësi që një njeri të mos ëndërrojë. Nganjëherë ato ndikojnë aq shumë tek ne saqë tërë dita jonë pushtohet nga ata pak minuta gjumi, që na e shfaqin një ëndërr.

 • Ja si mund t’ju zërë gjumi në 60 sekonda

  Ja si mund t’ju zërë gjumi në 60 sekonda

  Keni provuar të bëni një banjë të ngrohtë, pini qumësht apo numëroni delet përpara se flini gjumë dhe sërish nuk ja keni dalë?

 • Ja si mund t’ju zërë gjumi në 60 sekonda

  Ja si mund t’ju zërë gjumi në 60 sekonda

  Keni provuar të bëni një banjë të ngrohtë, pini qumësht apo numëroni delet përpara se flini gjumë dhe sërish nuk ja keni dalë?

 • Pse NUK duhet të FLESH asnjëherë në këtë pozicion gjatë natës

  Pse NUK duhet të FLESH asnjëherë në këtë pozicion gjatë natës

  Shkrimet dhe këshillat e gjumit janë nga më të ndryshmet. Edhe për pozicionet po ashtu: si duhet t’i mbash flokët gjatë gjumit, cili është pozicioni më i mirë gjatë natës dhe çfarë thotë ai për ty etj., por nuk jemi fokusuar asnjëherë tek ky pozicion.

 • Pozicionet e gjumit tregojnë të fshehtat tuaja

  Pozicionet e gjumit tregojnë të fshehtat tuaja

  Një studim i drejtuar nga eksperti i gjuhës së trupit, Robert Filip, ka zbuluar se pozicioni ynë i gjumit pasqyron jo vetëm gjendjen shpirtërore dhe nivelin e stresit, por edhe personalitetin tonë të fshehur.

 • Si të zgjedhim dyshekun e duhur

  Si të zgjedhim dyshekun e duhur

  Zgjedhja e dyshekut të duhur është e rëndësishme për mirëqenien tonë psikofizike sepse fjetja dhe pushimi gjatë natës na ndihmon të rimarrim energjitë e duhura.

Abonohu në të rejat tona

Ju do të merrni artikuj special rreth gjumit dhe shëndetit dhe informacion në lidhje me produktet që sigurojnë komfort dhe kualitet të lartë të gjumit të shëndetshëm.
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77