• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

10 fakte për gjumin

10 fakte për gjumin

Gjumi është gjendja kur trupi i njeriut pushon, ndërkaq veprimtaria e vetëdijes ose ndërpritet pjesërisht apo plotësisht. Shumë prej nesh adhurojnë të flenë për orë të tëra, ndërsa të tjerët kanë vështirësi ta bëjnë një gjë të tillë. Dormeo sjell për 10 fakte interesante për gjumin, të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

Gjumi është gjendja kur trupi i njeriut pushon, ndërkaq veprimtaria e vetëdijes ose ndërpritet pjesërisht apo plotësisht.

Shumë prej nesh adhurojnë të flenë për orë të tëra, ndërsa të tjerët kanë vështirësi ta bëjnë një gjë të tillë.

Dormeo sjell për 10 fakte interesante për gjumin, të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

 1. Adoleshentët flenë prej 8,5 deri në 9,25 ora në ditë.
 2. Gjumi REM (lëvizja e shpejt e syve) ndodhë gjatë orëve të hershme të mëngjesit nga ora 3 deri në orën 7.
 3. Një cilël i plotë i gjumit zgjatë 90 minuta.
 4. 10 % e njerëzve që gërhasin përjetojnë atë që quhet ‘apnea’, e që është një çrregullim, që ndalë frymëmarrjen e njerëzve deri në 300 herë gjatë natës.
 5. ‘Bukuroshja e fjetur’ në fakt është e vërtetë. Gjatë gjumit, lëkura juaj është në gjendje të riparojë dëmet dhe të rigjerojë qeliza të reja, transmeton Gazeta Monitor.
 6. Nëse fleni më pak se 7 orë në natë, atëherë do të keni 3 herë më shumë gjasa që të ftoheni.
 7. Nëse dremitni 10 deri 20 minuta në ditë, është kohë e mjaftueshme që të freskoni mendjen tuaj dhe të çlodheni.
 8. Çrregulli i gjumit (insomia) apo pagjumësia, e që bën që një person ta ketë të vështirë të fle, është më e përhapur tek gratë sesa tek burrat.
 9. Më shumë se çdo ngjyrë tjetër, ngjyra e kaltër ndikon që të lirohet melatonina, i cili është hormon që kontrollon gjumin në trupin tonë.
 10. Nëse flini më pak kjo do të thotë që do të keni oreks më shumë, për shkak të niveleve të ulëta të letinës, hormonit që është përgjegjës për rregullimin e oreksit
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77