• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

6 rregulla për gjumë të mirë

6 rregulla për gjumë të mirë

Pagjumësinë dhe çrregullimet e gjumit janë dy gjëra që shumica nga ne e kemi përjetuar të paktën njëherë. Secili nga ne i ka metodat e veta për ti trajtuar këto probleme. Disa njerëz përdorin barëra të ndryshme, të tejrët i shtojnë aktivitetet sportive, dhe disa të tjerë ushqehën mirë para se të flejnë.

Pagjumsinë dhe çrregullimet e gjumit janë dy gjëra që shumica nga ne e kemi përjetuar të paktën njëherë. Secili nga ne i ka metodat e veta për ti trajtuar këto probleme. Disa njerëz përdorin barëra të ndryshme, të tejrët i shtojnë aktivitetet sportive, dhe disa të tjerë ushqehën mirë para se të flejnë.

Nëse dëshironi të flini mirë për çdo natë, lexoni këto 6 rregulla për gjumë të mirë dhe ne ju garantojmë që do zgjoheni në mëngjes të freskët dhe me buzqeshje në fytyrë.

1. Errësirë, qetë, dhe freskët

Tre faktorët kryesor për gjumë të mirë janë: errësira, qetësia, dhe freskia. Për t’I krijuar vetës një ambient të mirë gjumi, ju duhet t’I bëni këto:

 • Lëshoni perdet në dhomë të gjumit dhe fikni të gjitha dritat
 • Mbyllni derën e dhomës së gjumit që zhurmat dhe drita nga jashtë të mos ju shqetësoj
 • Hapni dritaret (nëse jetoni në një ambient të qetë) ose lëshoni ventilimin që të mbaj dhomën të freskët.

Një dhomë gjumi e freskët dhe e errët do të përgatisë trupin tuaj për gjumë kualitativ dhe të gjatë.

2. Ushtrimet e Mëngjesit

Nëse shpesh gjatë natës nuk jeni të qetë dhe keni vështirësi të flini gjumë, arsyeja mund të jetë se keni shumë energji të akumuluar që nuk e keni shpenzuar gjatë ditës. Kjo është edhe arsyeja pse ne ju sygjerojmë të bëni ca ushtrime të lehta në mëngjes, kështu që energjia ditore e juaj të shpërndahët barabartë dhe të mos keni energji të tepruar gjatë natës. Gjithashtu, ushtrimet në mëngjes forcojnë imunitetin dhe lehtësojnë mendjën tuaj.

Në këtë mënyrë ju do të ndryshoni ndjenjën e padëshirueshmë që ju mban zgjuar gjatë netëve në ndjenjë lodhjeje që ju ndihmon të flini. Ju do të doni të pushoni dhe gjumi do të ju forcoj.

3. Ushqimi

Keni kujdes me ushqimin tuaj!

Ndaloni pirjën e kafës dhe pijeve tjera me kafeinë gjatë natës. Efektet e kafeinës mund të zgjasin deri në 7 orë, dhe kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojme të mos pinë më kafe pas pasditës. Çokolatat dhe pijet e gazuara kanë efekte të ngjashme.

Hani darkë së paku 2 orë para se të flini gjumë dhe disa minuta para se të pushoni.

4. Zvogëloni stresin…

…edhe nëse mund të duket e pamundur. Shumica nga ne mendojmë për punën për shumë gjatë edhe mas orarit të punës. Mundohuni të largoni mendjën nga puna dhe fokusohuni të pushoni. Stresi ka efekt negative në shëndetin tonë – ai ndikon në imunitetin tonë, na bën të sëmuhemi më lehtë, të humbim apetitin dhe të mos na zë gjumi.

5. Bëni alarmin shprehi të gjumit

Nëse thjesht nuk mund të flini 8 orë të plota, duhet t’a adaptoni trupin tuaj me një ritëm të ri të organizuar. Personat që zakonisht shkojnë në shtrat rreth orës dhjetë në mbrëmje (dhe ju duhën edhe 30 minuta që t’i zë gjumi) duhët t’a vendosin alarmin në orën gjashtë e gjysmë në mëngjes…p.sh. gjysë ore më vonë

Në këtë mënyrë ju do të mundësoni vetës që përnjëmend të flini 8 orë, dhe njëkohësisht mësoni trupin tuaj me një rutinë gjumi.

6. Fikni Televizorin

Kjo do të duhej të ishte këshilla më e thjeshtë, por përmbajtja e këtij veprimi është më e vështira. Kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë të largoni televizorin nga dhoma e gjumit krejtësisht. E njejta gjë vlenë edhe për kompjuter dhe paisje tjera elektronike që mund të ju shqetësojnë.

Shumë njerëz mendojnë që televizori i ndihmon ata të flejnë, por studimet tregojnë të kundërtën. Personat që shikojnë televizor para se të shkojnë të flejnë i zë gjumi më vonë se ata që nuk shikojnë.

Dhe pëdallim nga kjo, filmat horror dhe filmat që kërkojnë vëmendje dhe koncentrim të shtuar, ju bënë të flini edhe me më shumë vështirësi dhe në të njejtën kohë rrezikoni të shihni ëndrra të padëshirueshme.

Nëse doni të relaksoheni para se të shkoni në shtrat, lexoni ndonjë libër apo merruni me partnerin tuaj. Aktivitetet e shtratit do të ju lodhin dhe ëndrrat e mira nuk do të jenë problem më.

 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77