• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

9 faktet më interesante rreth gjumit

9 faktet më interesante rreth gjumit

Shkenca e gjumit është një shkencë moderne pasi që të gjitha informacionet rreth gjumit janë fituar këto 25 vitet e fundit.

1) Ushtarët e Britanisë së Madhe mund të rrinë për më shumë se 36 orë pa gjumë
 
 
Kjo për shkak se disa hulumtues të Ministrisë së Mbrojtjes Britaneze kanë injektuar disa fibra optike që nuk i lejon ushtarët të flenë.
Ky sistem për herë të parë është përdorur në pilotët e SHBA-së gjatë kohës së bombardimeve në Kosovë.
 
2) Nëse juve ju merr gjumi brenda 5 minutave kur shkoni për të fjetur, kjo do të thotë se ju keni probleme të pagjumësisë.
 
 
Kjo për shkak se periudha ideale për të të zënë gjumi është mes 10 dhe 15 minutave, që do të thotë se ti je ende i lodhur për të fjetur thellësisht, por jo aq i lodhur sa të ndihesh i përgjumur gjatë ditës.
 
3) Disa lëvizje të syve gjatë fazës REM, korrespondojnë me lëvizje specifike në ëndrra
 
 
Kjo do të thotë se disa lëvizje të syve na lenë të kuptojmë se procesi i ëndrrave është pak a shumë i ngjashëm me atë të shikuarit një film
 
4) Elefantët flenë në këmbë
 
 
Elefantët flenë në këmbë gjatë fazës JO-REM, por gjatë fazës së gjumit REM ata shtrihen në tokë.
 
5) Disa shkencëtarë besojnë se ne flemë që ti ndreqim përvojat në memorien afat-gjatë
 
 
Kjo do të thotë se ne ëndërrojmë gjëra të cilat ja vlen ti mbajmë në mend.
 
6) Rekordi për kohën më të gjatë pa gjumë është 18 ditë, 21 orë e 40 minuta
 
 
Personi që e kishte thyer këtë rekord kishte thënë se ai kishte përjetuar halucinacione, paranoja, vizion të turbullt, probleme me të folurit etj.
 
8) Shotat e mbajnë vetëm gjysmën e trurit në gjumë
 
 
Si pasojë e rrezikut të sulmeve nga grabitqarë të ndryshëm, shotat janë të afta ti përshtatin nevojat e gjumit dhe mbijetesës duke i balancuar ato, që do të thotë se gjysmën e trurit e mbajnë zgjuar ndërsa tjetrën në gjumë.
 
9) Detajet rreth gjumit i kemi marrë vesh shumë vonë
 
 
Thuajse çdo zbulim që e dimë rreth gjumit, shkencëtarët e kanë zbuluar vetëm gjatë këtyre 25 viteve të fundit
 
 
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77