• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Disa fakte rreth ëndrrave

Disa fakte rreth ëndrrave

Ëndrrat janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Sipas studimeve të shumta rreth ëndrrave ata që thonë se nuk shohin ëndrra i kanë harruar ato, sepse nuk ka mundësi që një njeri të mos ëndërrojë. Nganjëherë ato ndikojnë aq shumë tek ne saqë tërë dita jonë pushtohet nga ata pak minuta gjumi, që na e shfaqin një ëndërr.

​Ëndrrat janë pjesë e pandashme e jetës sonë. Sipas studimeve të shumta rreth ëndrrave ata që thonë se nuk shohin ëndrra i kanë harruar ato, sepse nuk ka mundësi që një njeri të mos ëndërrojë.
Nganjëherë ato ndikojnë aq shumë tek ne saqë tërë dita jonë pushtohet nga ata pak minuta gjumi, që na e shfaqin një ëndërr.
 
Më poshtë do t’i paraqesim disa fakte rreth ëndërrimit:
 
Një qenie njerëzore shpenzon rreth 6 vjet për të ëndërruar ndërsa brenda një nate ju mund të shihni 4-7 ëndrra.
 
Edhe të verbrit mund të ëndërrojnë
 
Njerëzit të cilët u bënë të verbër pas lindjes mund të shikojnë imazhe të gjalla në ëndrrat e tyre, mirëpo edhe ata që kanë lindur të verbër ëndrrojnë, në vend të imazheve ata përdorin shqisat si erë, zë, prekje kur tregojnë një ëndërr. Në një studim, u zbulua se 12% e njerëzve të verbër ëndërrojnë vetëm bardh e zi.
 
Burrat ëndërrojnë ndryshe nga gratë
 
Meshkujt kanë tendencë të ëndërrojnë më shumë për meshkuj të tjerë. Rreth 70% e karaktereve të ëndrrës së një burri janë burra. Nga ana tjetër, ëndrra e një gruaje përmban pothuajse numër të barabartë të burrave dhe grave. Përveç kësaj, meshkujt në përgjithësi, kanë emocione më agresive në ëndrrat e tyre, se sa femrat.
 
Nuk kujtohen të gjithë ata persona që i sheh në ëndërr, megjithatë personat të cilët janë të rëndësishëm në jetën tuaj reale iu kujtohen patjetër.
 
Jo të gjithë ëndrrat janë me ngjyrë dhe jo të gjithë ëndrrat janë në të zezë dhe të bardhë. Nëse një person  është rritur duke shikuar televizion bardhë e zi, ai me shumë gjasa ëndërron në të zezë dhe të bardhë. Sot, vetëm 4.4% nën moshën 25-vjeçare ëndërrojnë bardh e zi, ndryshimi është i bazuar (nga shkencëtarët) pas transformimit nga televizioni bardh e zi në mediat me ngjyra.
 
Nëse gërhisni, nuk mund të ëndërroni.
 
Ëndrrat janë simbolike
 
Nëse keni parë ëndërr për një subjekt të veçantë, ajo çka ndodhë vërtet nuk është shpesh njësoj si ëndrra. Ëndrrat flasin në një gjuhë thellësisht simbolike.
 
Edhe kafshët ëndërrojnë
 
Studimet tregojnë se edhe ato ëndërrojnë, ashtu si njerëzit. Nëse e shohim një qen duke fjetur e vërejmë se putrat e tij lëvizin sikur do të vrapojnë dhe nxjerrin disa tinguj sikur po përpiqen të kapin diçka në ëndërr
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77