• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Disa keshilla per te shmangur alergjite

Disa keshilla per te shmangur alergjite

Disa semundje kane sezone te caktuara. Alergjia dhe infektimi i syve me se shumti perhapet gjate stines se pranveres dhe veres. Faktoret e ketyre stineve, si nxehtesia, rrezet e diellit dhe pluhuri mund ta perkeqesojne kete semundje, perveç faktoreve te tjere te shumte. Cilat jane simptomat e kesaj semundje? Cilat jane shkaqet e perhapjes se saj? Si mund ta evitojme? Çfare keshillash jepen per ata qe vuajne nga kjo semundje?

Simptomat   Alergjia mund te shfaqet te çdo person ne çdo moshe dhe pa diferenca ne seks, ndonjehere shfaqet dhe ne aparatin e ngrenies me diarre, te vjella. Nje nga simptomat e para te alergjise se syve eshte kruarja qe ndihet ne sy, skuqje dhe fryrje te qepallave se syrit dhe shtim i sekrecioneve (loteve). Kur ne mjedis ndodhen shkaktare te kesaj semundjeje, mund te ndodhe ajo qe quhet alergji kronike. Kjo alergji sjell reaksione ne qepallat e syrit, zgjerim te fryrjes dhe krijimin e zonave te infeksionit kronik.   Shkaktaret   Shkaktaret e kesaj semundjeje jane disa lende qe gjenden ne mjedis, te cilat shkaktojne reaksion me syrin, sidomos me konjunktiven(qepallat) qe permban qeliza si basophili dhe mastcellsi, qe sjellin sekretimin e lendeve qe shkaktojne reaksionet infektive dhe alergjike shtese, si histamina, ose qe shkaktojne alergji te vonuar dhe kronike.   Disa keshilla per te shmangur alergjine e pranveres   - Tretni ne uje nje derivat bimor rebels migrum ne mengjes sapo zgjuar dhe ne pasdite per tre muaj rresht. - Diete me vitamina C, B, K, te dobishme per irritimin e syrit. - Te evitohen ushqime qe kane ne etikete aroma natyrore. - S'duhen marre ilaçe pa konsultuar mjekun. - S'duhet te pihet cigare dhe te evitohen ambientet ku pihet duhan - Te ndiqen rregulla te rendesishme per jeten: te flihet 8 ore ne nate; te hahet tri here ne dite; çlodhja ose ndalimi i punes per te pakten çerek ore kur ndihesh i lodhur; aktiviteti fizik javor; gjetja e kohes se lire per t'ia dedikuar vetes. - Te mesohet te mos luftohet me emocionet e vetes. - Te kihet kujdes ne ditet e thata dhe me ere, sepse me kete klime perqendrimi i polenit ne ajer eshte ne maksimum. - Te zgjidhet vendi i pushimeve ne det dhe jo ne mal, sepse ne det polenet jane me pak te pranishme, ndersa ne mal kjo ndodh mbi 2000 metra. - Te ndiqet kalendari dhe te dhenat per perqendrimin e polenit ne ajer te shperndara vit per vit. -Dysheket dhe mbulesat mund te mbajne deri ne 10 milion akariene qe ndikojne ne zhvillimin e alergjis duhet te jeni te kujdesshem gjate perzgjedhjes se dyshekut 
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77