• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

ËNDËRRONI GJËRA TË BUKURA! Përse është më mirë të flini në krahun e majtë?

ËNDËRRONI GJËRA TË BUKURA! Përse është më mirë të flini në krahun e majtë?

A keni menduar ndonjëherë që ana e trupit në të cilën flini ka ndikim të caktuar në shëndetin tuaj? Pikërisht është kështu.

Nëse mund t’u besoni disa studimeve, pozita më e mirë për shëndetin është në krahun e majtë.
 
Janë këto 6 arsye përse është mirë të flini në anën e majtë:

1. Përmirëson funksionin e sistemit limfatik
 
Sistemi limfatik ka rolin kyç në trupin tonë, sepse eliminon nga organizmi mbetjet dhe toksinat. Ekspertët thonë që gjëndra më e madhe e sistemit limfatik gjendet pikërisht në anën e majtë të trupit, ndërkaq kur flini në atë krah, mbetjet nga trupi nxirren në mënyrë efikase.
 
Gjithashtu, sistemi limfatik është i ngarkuar për transportin e yndyrës, proteinave dhe materieve të tjera të rëndësishme për organizmin tonë, ndërkaq shtrirja në anën e majtë të trupit u mundëson këtyre materieve ushqyese që më shpejtë të arrijnë deri te qelizat.
 
2. Shpretka punon më mirë punën e vet
 
Shpretka është organi më i madh në sistemin limfatik dhe gjendet në anën e majtë të trupit. Kur flini në anën e majtë, shpretka juaj punon në mënyrën më efikase.
 
Arsyeja kryesore për këtë është gravitacioni, i cili nxit qarkullimin e gjakut në shpretkë dhe kështu mundëson që të filtrohen shpejt papastërtitë.
 
3. Nxit eliminimin e drejtë të mbetjeve të materieve
 
Bashkimi midis zorrës së hollë dhe zorrës së trashë gjendet në anën e majtë të trupit, prandaj si edhe tek shpretka, gravitacioni ndihmon në punën e tyre.
 
Prandaj fjetja në anën e majtë të trupit lehtëson transportin e mbetjeve nga zorra e hollë në zorrën e trashë. Në këtë mënyrë e gjitha që duhet të nxirret nga organizmi nëpërmjet zorrës së trashë, do të nxirret më shpejt.
 
4. Mund të zvogëlojë intensitetin e djegësirës natën
 
Nëse keni probleme të shpeshta me djegësirën, atëherë do të jetë mirë që të bëni shprehi të flini në anën e majtë. Në atë pozitë lukthi juaj do të jetë i vendosur nën lakun e zemrës, muskulit unazor i cili gjendet midis ezofagut dhe lukthit, ndërkaq detyrë tij është të ndalë kthimin e përmbajtjes nga lukthi në ezofag.
 
5. I ndihmon mëlçisë që të mos jetë e stërngarkuar
 
Meqenëse mëlçia gjendet në anën e djathtë të trupit, kur shtriheni në anën e djathtë mund t’i krijohet presion atij organi. Prandaj, nëse flini në anën e majtë, mëlçia nuk do të jetë e stërngarkuar me toksina dhe me materie të tjera të dëmshme.
 
6. Është mirë për zemrën tuaj
 
Ana e majtë e zemrës pranon gjakun nga mushkëritë dhe e pompon tutje në trup. Pikërisht për këtë, fjetja në anën e majtë mund t’i ndihmojë zemrës që të bëjë punën e vet më lehtë dhe në mënyrën më efektive, shkruan BrightSide.
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77