• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Fakte rreth gjumit

Fakte rreth gjumit

Shkencëtarët akoma nuk e dinë saktësisht arsyen se përse ne flemë gjumë, gjithashtu gjumi është shumë esencial për shëndetin tonë. Prandaj, çfarë ndodh pasi ne mbyllim sytë dhe biem në gjumë?

 
Gjumi, në vend të të qenit një gjendjeje uniforme, ka 2 faza dalluese: gjumin e lëvizjes së shpeshtë të syve (REM) dhe gjumin e lëvizjes jo të shpejtë të syve. Gjumi jo–REM, mund të ndahet në 4 faza gradualisht të bashkueshme. Shkencëtarët gjatë periudhës së gjumit, zakonisht kanë nën studim aktivitetin elektrik të trurit, që matet me EEG(Elektroencefalografia).
 
Nevoja për gjumë dallon nga një personi tek tjetri. Disa njerëz kanë nevojë për të paktën 9 orë gjumë, ndërkohë që të tjerët ndihen mirë edhe me 7 orë gjumë. Nëse gjatë ditës ndiheni përgjumësh, atëherë ju nuk keni marrë mjaftueshëm gjumë. Pas disa netëve të marrjes së një gjumi të pamjaftueshëm, trupi krijon një mungesë gjumi, që duhet ta “ripaguani”duke fjetur më shumë se zakonisht.
 
Kërkesat e gjumit ndryshojnë me kalimin e viteve–foshnjat kanë nevojë për 16–18 orë gjumë në ditë dhe fëmijët e fillores në 10–12 orë gjumë. Fëmijët më të rritur dhe adoleshentët kanë nevojë gjatë natës për 9 orë gjumë, gjithashtu mund të keni vështirësi për t’i mbushur atyre mendjen për këtë.
 
Përfitimet e gjumit nuk janë vetëm mendore. Shkencëtarët besojnë se gjumi ndihmon për:
 
-Të mbajtur zemrën dhe enët e gjakut të shëndetshëm,
 
-Të riparuar indet e trupit dhe stimuluar rritjen tek fëmijët–lirimi i hormonit të rritjes gjatë natës është përgjegjës për këto procese,
 
-Të forcuar sistemin imun,
 
-Të rregulluar të ngrënën dhe peshën dhe kontrolluar nivelin e glukozës në gjak.
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77