• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Ja si ndikon mungesa e gjumit në peshën trupore

Ja si ndikon mungesa e gjumit në peshën trupore

Mungesa e gjumit e ben trupin te shpenzoje me pak energji. Ky rezultat vjen si nje faktor shtese, pervec atij qe lidhet me kontroll te dobet te urise te lidhur me pagjumesine. Studimi qe ka konkluduar ketu, sygjeron se gjumi i mjaftueshem dhe i mire mund te perbeje nje menyre parandalimi te mbipeshes.

Mungesa e gjumit e ben trupin te shpenzoje me pak energji. Ky rezultat vjen si nje faktor shtese, pervec atij qe lidhet me kontroll te dobet te urise te lidhur me pagjumesine.
Studimi qe ka konkluduar ketu, sygjeron se gjumi i mjaftueshem dhe i mire mund te perbeje nje menyre parandalimi te mbipeshes.
 
Ne ditet e sotme, pagjumesia eshte nje fenomen shume i perhapur, per shkak te stresit te rritur dhe te vazhdueshem qe perjetohet.
Mekanizmi eshte vene re te jete ulja e ritmit me te cilin trupi djeg kalori mengjesin pas nje nate pa gjume.
Gjithashtu, nje nate pa gjume eshte pare te pasohet me nivele te larta sheqeri ne mengjes si dhe te hormoneve te stresit si kortizoni. 
 
Nje numer studimesh ka vene re se personat qe flene me pak se 5 ore ne nate, kane me shume shance te shtojne peshe dhe te shfaqin semundje qe lidhen me mbipeshen si diabet te tipit 2.
Nje tjeter fakt qe e mbeshtet kete teori eshte perhapja e sindromes metabolike (mbipeshe, diabet, hiperlipidemi dhe hipertension), ne persona qe punojne me turne. Jo me kot, ne vendet e zhvilluara punet me turne paguhen me shume. Per kete arsye, eshte mire qe gjithkush t’i kushtoje vemendjen e duhur regjimit per sa i perket gjumit te nates. Mungesa e tij eshte e pazevendesueshme.
Rregullat e gjumit
 
• Oret e nevojshme te gjumit te nates jane 6-7 per te rriturit
• Duhet te bini ne gjume ne erresire te plote dhe te zgjoheni me driten natyrale te dites
• Te shmanget televizori i ndezur kur flini gjume, madje edhe perpara se t'ju zer gjumi
Shmangni perdorimin e pajisjeve elektronike me ekran perpara se te flini
• Shmangni ushqime dhe pije stimuluese ne oret e vona te darkes
• Evitoni valet e celulareve dhe te internetin afer krevatit tuaj
 
Dormeo
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77