• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Përdorimi i tabletit para gjumit ndikon negativisht

Përdorimi i tabletit para gjumit ndikon negativisht

Hulumtimi i kryer në Shkollën e Mjekësisë në Harvard ka treguar se personat që përdorin e-lexues dhe tabletë kanë më shumë vështirësi të flenë sesa ata që lexojnë libra.  

Hulumtimi i kryer në Shkollën e Mjekësisë në Harvard ka treguar se personat që përdorin e-lexues dhe tabletë kanë më shumë vështirësi të flenë sesa ata që lexojnë libra.   Studimi ka përfshirë 12 njerëz të cilët i kanë kaluar pesë ditë duke lexuar libra dhe pesë ditë duke lexuar përmbajtje nga iPadi.   Mostrat e marra të gjakut nga pjesëmarrësit e studimit, të cilët përdorën tabletë, treguan nivele të ulëta të hormonit të gjumit, melatoninës, transmeton Koha.net. Ata kishin nevojë për më shumë kohë që të flenë, ndërsa gjumi i tyre nuk ishte i thellë. Në mëngjes ata u zgjuan të lodhur.   Shkaku i problemit me gjumë janë gjatësitë valore të kaltra të cilat i emetojnë pajisjet si tabletët dhe ndriçimi LED. Ato e ngatërrojnë “orën e trupit” dhe e ngadalësojnë tajitjen e melatoninës.   “Drita e emetuar nga e-lexuesit dhe tabletët shndrit direkt në sytë e përdoruesit, ndërsa në  rastin e librave nga letra përdoruesi është i ekspozuar vetëm ndaj reflektimit të dritës nga faqet e librit”, tha udhëheqësi i studimit, prof. Charles Czeisler.   “Mungesa e gjumit e rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, obesitetit, diabetit dhe kancerit. Na shqetëson mungesa e melatoninës tek personat të cilët kanë përdorur kompjuterë tabletë gjatë hetimit”, shtoi Czeisler.   Hulumtuesit u këshillojnë përdoruesve të kompjuterëve tabletë që ta shmangin përdorimin e pajisjeve të tyre në orët e mbrëmjes, ose të paktën ta ulin ndriçimin e ekranit.
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77