• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përjetimi i ëndrrave ‘reale, intence dhe të tmerrshme pak momente para zgjimit nga gjumi, është fenomen që njihet si ‘halucinacionet hipnopompike’. Rreth 8 për qind e njerëzve të moshave 15 deri 44 vjet kanë raportuar se i përjetojnë këto ëndrra, tregon një studim nga Universiteti i Stanfordit.

Përjetimi i ëndrrave ‘reale, intence dhe të tmerrshme pak momente para zgjimit nga gjumi, është fenomen që njihet si ‘halucinacionet hipnopompike’.   Rreth 8 për qind e njerëzve të moshave 15 deri 44 vjet kanë raportuar se i përjetojnë këto ëndrra, tregon një studim nga Universiteti i Stanfordit.   Gjatë këtyre ëndrrave ndjeheni sikurse jeni ende në gjumë, por në fakt jeni në kohë tranzicioni mes gjumit dhe zgjimit nga gjumi.     Ju në fakt nuk jeni as në gjumë kur këto ëndrra shfaqin, sepse këto nuk janë as “ëndrra” – kjo është arsyeja se përse njihen zyrtarisht si halucinacione.   Gjatë këtyre halucinacioneve, truri është në gjendje gjysmë-gjumë/gjysmë-zgjuar. Një pjesë e trurit është ende në fazën REM – fazë e thellë e gjumit ku truri është më aktiv.   Kur filloni të zgjoheni, imazhet e ëndrrave të gjumit REM ndërhyjnë në gjendjen e zgjimit. Kjo shkakton që të përjetoni halucinacione.   Halucinacionet hipnopompike mund të jenë vizuale (e shihni një skenë apo situatë në mendjen tuaj), dëgjimore (mendoni se keni dëgjuar diçka, si një trokitje në derë apo dikush duke ua thërritur emrin ) apo të prekshme (ndjeheni sikurse dikush është duke ju prekur).   Këto mund t’i përjetoni edhe në ëndrrat e rregullta. Për shkak se këto halucinacione janë dhe duken aq të gjalla, ato shpeshherë janë të tmerrshme dhe të frikshme.   Përderisa çdo njeri mund t’i përjetojë këto halucinacione, ato janë më të zakonshme tek personat që kalojnë më shumë kohë në fazën e gjumit REM.   Kjo mund të jetë si pasojë e mungesës së gjumit, ilaçeve të caktuara apo çrregullimeve të gjumit.   Rrjedhimisht, këto halucinacione mund t’i shmangni duke bërë gjumë më të mirë. Kjo do të thotë të kultivoni një cikël gjumi të rregullt dhe të siguroheni se i bëni të paktën 7 apo 8 orë gjumë çdo natë. 
 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77