Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Provoni
 • Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta

Një gjumë i mirë fillon me një dyshek të mirë

Një gjumë i mirë fillon me një dyshek të mirë

Përfitimet e një gjumi të mirë janë të pamohueshme. Pas një gjumi të mirë, jeni plotë energji në mëngjes dhe gati për të përballuar sfidat që sjell dita. Por nëse zgjoheni të lodhur dhe me dhimbje shpine është koha të ndërroni dyshekun tuaj.

Nëse jeni të pasigurtë se cilin dyshek të zgjidhni- një dyshek klasik me susta metalike apo një dyshek me strukturë sfungjerore, nuk keni pse e zgjidhni më sepse Dormeo Air i ka kombinuar të dyja në një.

Korja e dyshekut e përbere nga Octaspring® me strukturë sfungjerore (memory foam springs), është shpikja me e madhe e dizajnimit në 20 vitet e fundit.

Përputhja 3D me trupin

Emri Octaspring® vjen nga një srukturë me 8 anë e cila përgjigjet për përputhjen 3D me trupin. Kjo strukturë levizë në menyrë të pavarur në të gjitha drejtimet për tu përshtatur me levizjet e trupit.

Pavarësisht nga pozicioni që flini, asnjë lëvizje nuk përhapet në dyshekne kete menyre nuk do ti ndjeni levizjet  partnerit dhe te dy do të bëni një gjumë të rehatshëm.

Ky dyshek përputhet plotësisht me trupin tuaj dhe nuk ushtron presion mbi trupin tuaj, karakteristikë e dyshëkeve me susta metalike. Kjo sjell më shumë rehati dhe një gjumë më të mirë pa u zgjuar apo pa u rrotulluar gjatë natës nga parehatia

Ajrosje e mrekullueshme

Struktura e dyshekut ne formë hojëzash lejon kalimin e ajrit përmes dyshekut duke krijuar një ndjenjë freskie, duke ofruar njëkohësisht rehati të shkëlqyer.

Ajrosja ekstra  sigurohet nga pëlhura në të dyja anët e dyshekut keshtuqë nuk është edhe ndonjë surprizë që Dormeo Air edhe provuar e jetë 6 herë më shumë i ajrosshëm sesa dyshekët e tjerë apo dyshek Memory Foam.

Rehati maksimale

Dysheku përbëhet nga tre shtresa. Shtresa e poshtme është e butë dhe ajo e sipërme është e fortë pra mund te zgjidhni se nga cila anë doni të flini. Shtresa në mes është e përbërë nga 163 gropa spungjerore nga 3-5 cm të larta. Këto janë të vendosura në tre zona për mbështetje maksimale në pjesë të ndryshme të trupit.

Zona e sipërme dhe e poshtme mbështet kokën, shpatullat dhe këmbët, ajo e mesit e cila është më e fortë mbështet legenin dhe fundshpinën. Kjo bëne që shpina juaj të jetë në një pozicion ideal pavarësisht pozicionit në të cilin flini.

Zgjohuni të clodhur

Mbulesa e Dormeo Air e përbërë nga fibra  mbrojtëse antibakteriale dhe antialergjike, duke e  bërë mbulesën perfeke për njerëzit alergjike ose qe vuajnë nga asma.

Hiqeni qafe dyshekun tuaj të vjetër

Pranvera është koha në të cilen rritet numri i sëmundjeve që shkaktohen nga alergjitë. ‘’ Fajtori’’ është poleni dhe alergjitë e tjera e rëndojnë edhe më shumë situatën, Alergjitë ndaj polenit dhe pluhurit janë shumë familjare për të gjithë ne.

Përvec sëmundjeve të frymëmarrjes, krijohen edhe probleme apo sëmundje të tjera si dhimbja e kokës, pagjumësia , lodhje si dhe shpërqendrimi.

12 milion njerëz vuajnë nga problemet e frymëmarrjes

Sipas statisikave të fundit 12 milion njerëz nëpër botë kanë probleme me frymëmarrjen dhe vuajnë nga asma. Këta njerëz kanë probleme me pagjumësinë dhe gjumi i tyre është shumë i lehtë. Kolliten dhe mbyten duke e bërë natën shumë të lodhshme, këto probleme përkeqësohen nëse flemë në një dyshek te vjeter, plot me pluhur insekte dhe te lagesht nga djersa.

Ekspertet kan konfirmuar se zevendesimi i dyshekut ul sasine e pluhurit dhe te bakterieve pergjegjese per alergjite.

Nje studim, i cili perfshinte verifikimin e prezences se bakterieve ne 3500 mostra dysheqesh, u zbuluan se alergjite ndodheshin ne 68 dhe 53% te tyre. Eshte zbuluar se pluhuri dhe bakteriet qe rriten ne te jane faktori kryesor zhvillimit te asmes.

Keto bakterie krijojne pore mikroskopike ne mukoze duke e bere me te lehte rrugen e bakterieve te tjera qe vijne nga kafshte dhe bimet per te krijuar alergji te reja, duke e perkeqesuar gjendjen e te semurit.

Bakteriet qe rriten ne pluhur- kaq te vogla, kaq te rrezikshme

Keto bakterie jane mikoorganizma te ngjashme me merimangat. Enzimat e jashteqitjeve te tyre krijojne alergjite. Ato jetojne ne dyshek, jastek dhe batanije (80% e bakterieve te se gjithe shtepise ndodhen ne dyshek) po gjithashtu gjenden ne tapet, kolltuqe dhe ne objekte te tjera te perbera nga tekstilet.

Ato ushqehen me qelizat e vdekura dhe riprodhohen shume ne temperature 22 deri ne 26 °C dhe ne te pakten 50% lageshti. Mbetjet e tyre mbeten ne pluhur deri ne fund e dimrit dhe ne sasi te medha.

Alergjia nga pluhuri njihet si Asma, semundje e mukozes se hundes. Irritimet fillojne ne mengjes, menjehere pasi zgjoheni. Simptomat jane prezente edhe gjae vitit por me shume shfaqen gjate vjeshtes dhe dimrit  dhe ne mot te lagesht.

Dyshek i ri

Ne shpenzojme 1\3 e jetes sone ne shtrat, keshtuqe eshte jashtezaonishte shume e rendesishme ta zevendesoni nje dyshek te vjeter me nje te ri. A e dinit se dysheqet e dyfishojne masen e tyre pas  7 vitesh pershkak te mbledhjen  se bakterieve te pluhurit, djerses etj? Prandaj ekspertet rekomandojne  zevendesimin e dyshekut cdo 5 deri ne 7 vjet.

Zgjedhja me e mire jane materialet natyrale te cilat jane te mbrojtura nga nje cope qe parandalon riprodhimin e bakterieve te pluhurit. Dysheku Memory Foam kundra bakterieve te pluhurit do te ishte gjithashtu nje zgjedhje e mire. Vec kesaj eshte e rendesishme qe e kujdesemi per higjene ne cdo kohe dh eta ajrosim dhomen tone te gjumit.

Nese keni probleme me alergjite apo thjeshte nuk doni te flini ne shoqerine e nje numri te madh bakteriesh , eshte koha qe ta zevendesoni dyshekun e vjeter me nje te ri, ten je cilesie me te mire dhe do te ishte mire te ishte i perbebere nga struktura sfungjerore (memory foam).

Gjumi eshte hallka kryesore qe lidh shendetin dhe trupin bashke.

Si ti hiqni qafe bakteriet e pluhurit

 • Ajroseni shtratin cdo dite
 • Zgjidhni kuverta pambuku ose sintetike qe mund te lahen ne 55°C.
 • Mos blini jastek me pupla apo batanije me astar.
 • Mbeshtilleni dyshekun me mbulesa mbrojtese.
 • Ajroseni shtepine tuaj e pakten 2 here ne dite.
 • Hiqini qafe rrugicat, kolltuqet me susa, perdet dhe tapetet, me nje fjale, gjithcka qe mbledh pluhur.
 • Pastroni pluhurat,  fshini me fshese korenti dhe lajini dyshemete per te ulur rrezikun.
 • Ajroseni shtratin dhe nderroni shpesh mbulesat.