Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Provoni
  • Dërgesa me postë të shpejtë
  • Në të gjithë Kosovën
  • 100% blerje të sigurta

7 mënyrat e përmisimit të imunitetit

Vjeshta ky moti gjithëmonë  me shi dhe ftohët ,dhe imuniteti juaj është duke u sfiduar gjdo ditë.Orët e gjata të punes, nëse nuk keni shprehit të ushqyerjes së shtëndetshme gjërat pëkeqësohen-ndoshta është koha të ndyshoni ato shprehi.Dhe të mësoni si mund të forcojmë imunitetin në 7 mënyra.

 

1.Filloni të  ushqeheni shëndetshëm

Ushqimi i skuqur  pijet e gazuara dhe shumë verë mund të tingllojë shije fatntastike, por ato nuk do të përmisojnë sistemin imunitar tuajin. Nëse ju me të vërtetë dëshironi të përmisoni imunitetint , një shujtë e shëndetëshme është  perfekte për të filluar të përmisoni qëndrueshmërin e imunitetit.

 2. Largohuni nga stresi

Stresi është armiku juaj më i madhë kur kemi fjalën për shëndtetin dhe ndikimin në përditëshmërinë e jetës suaj,Por largimi nga stresi nuk është gjithëmonë i lehtë, pasi një pjesë e ndikimit  stresues në jetën tuaj është edhe puna juaj, gjendja financiare dhe qe të dyjat punojnë shumë mirë që të keni ju sa më shumë stres Qetësohuni gjithqka do të rregullohet nese stresoheni me shum nuk keni ardhe deri tek zhgjidhja e problemit,Ushtrimet e përditshme janë një mënyrë e shkelqyer e largimit të stresit .Ju poashtu mund të provoni të meditoni ndonjëherë ,Mundohuni që ju të relaksoheni që të mos bini prehë e stresit.

3.Bëni gjumë të mjaftueshëm

Një gjumë i mirë është një faktorë i fortë për të pasur një përditëshmëri më të  shëndetëshme, pra ju duhet të mundoheni të menagjoni  që së paku të keni 8 orë gjumë për gjdo natë.Shkoni të flini më herët dhe mundohuni të  rrini larg pajisejeve elektrike (përfshirë edhe tv) duke siguruar një dhomë që është mjatueshëm e errësuar-këto janë gjërat bazikle për një gjumë kualitativ.

A jeni duke pasur problem me pagjumësinë ? Ndoshta ju duhet të të mundoheni më shumë për të përmisuar  shprehitë e gjumit. Sigurohuni që të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë , Shmanguni nga pirja e kafes apo qajit pasdite dhe siguroni që dysheku juaj është i duhuri për ju për një gjumë të rehatshëm.

 4. Kaloni më shumë kohë dhe njoftoni njerëz të rinjë

Kurdo që juve të ju kapë gripi, është për shkak se dikush që keni kaluar kohë ka pasur virusin dhe ju ka kaluar juve .sigurisht që  të pini një gotë verë me shoqëri në kopshtin e ftohët nuk është një ide e mirë për imunitetin , por shoqërimi me të tjerët dhe  ndarja e eksperiencave me të tjerët ka ndikim pozitiv në  jetën e përditshemërisë.Shoqërohuni me më shumë njerëz dhe ndani momentet e juaja me të tjerët  mos u frigohuni nga  socializimi me të tjerët. Pra shoqëria mund edhe të ju ndihmojë të jeni më të shëndetshëm në aspektin mental.

 

5. Regulloni jetën seksuale

Mund të ju tingëllojë shumë keq , por studimet kanë treguar se personat që janë më aktiv në jetën seksuale kanë një sistem më të fortë imunitarë,Aktiviteti seksual mund të ju minimizoj mundsitë e kapjes nga gripi, përveq nëse ju flini me një preson që ka grip!! Pra dashuria ka edhe mënyra tjera të ndihmesës ndjehuuni më të gëzuar dhe më të shëndetshëm,Dhe aktiviteti seksual është një  aktivitet shumë i knaqshëm, përveq kësaj tani keni një arsyje më shumë për të pasur aktivitet seksual më shpesh.

 

6. Lëreni duhanin

Ju edhe tani  jeni në dijeni për efektet negative që kemi nga pirja e duhanit.por kjo nuk mund te krahasohet me asnjërin efekt  negativ kur kemi parasysh ndikim negativ në sistemin imunitar nga duhani. Dhe nuk është vetëm gripi që ju të mendoheni për lënjen e duhanit  duke pasur në mendë  listën e sëmundjeve që vijnë si shkak i pirjes se duhanit.

7. Merrni vitamina.

Mënyra më e mirë për të marrë vitaminat dhe minerealet  kuptohet se është ushqimi i freskët dhe ushqimi i shëndetshëm, por sot, jot të gjithë kan kohën dhe paratë për to, Në këtë rast ju mund të ndihmoni me kapsual vitamina dhe mierale. Edhe pse nuk mund te zevendesohen asnjer menyra natyrale e marrjes se mineraleve dhe vitaminave por kjo ndihmon qe  imuniteti juaj te ket nje shtytje te mire qe te qendroni te shendetshem