• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Çfarë mesazhi na thonë lulet?

Çfarë mesazhi na thonë lulet?

Lulet kanë qenë me ne me shekuj. Gjatë kësaj kohe lulet kanë prezantuar hirësi, për këtë arsye lulet i kanë dekoruar oborret e njerëzve më të pasur dhe më të fuqishëm. Rëndësia e luleve u rrit edhe më shumë në kohët Viktoriane, ku femrat i kanë përdorur për të dekoruar flokët, rrobat deri te enët e kuzhinës. Lulet kanë mbetur njejtë të rëndësishme deri më sot.

Edhe pse ne ndoshta nuk jemi të vetëdijshme, lulet janë pjesë e karakterit tonë. Lulet e ndryshme që ne i dhurojmë në ditëlindje, dasma, ose kur dikush sëmuret krejt simbolizojnë dicka dhe janë të tregues i thellë i karakterit tonë.

Lulet janë më shumë se vetëm një dekorim

A e dini që një trëndafil nuk prezanton gjithnjë mirësi? Çfarë po përpiqet të komunikojë dikush që ju dhuron një tulipan? Lulet, nese i kuptojmë janë shumë më shumë se vetëm një dekorim.

Trëndafili

Lulja që më së shpeshi i dhurohet njerëzve definitivisht është trëndafili. Bima e ka origjinen nga Azia, ku është rritur para mijëra viteve dhe civilizimet e konsideruan si akti i Zotit. Tani, trëndafili konsiderohet si imazh i bukurisë dhe dashurisë, dhe rëndësia e saktë varet nga ngjyra e saj.

Simbolizmi i ngjyrave

Trëndafilat e kuq janë symbol i dashurisë dhe pasionit, një lloj mesazhi për njeriun që e doni, dhe prezanton kurajo dhe respekt.

 • Trëndafili i bardhë simbolizon bukuri dhe dashuri të vërtetë, dhe së fundi edhe simbolizon qetësinë mendore. Nese lulja është e mbyllur, kinse do të thotë që vajza është shumë e re për lidhje serioze.
 • Trëndafilat e kuq dhe të bardhë së bashku prezentojnë bashkim, mirëkuptim, dhe plotësim.
 • Trëndafilat e portokallta prezentojnë dëshirë të zjarrtë dhe entuziazmin.
 • Trëndafilat e verdhë prezentojnë shoqëri, kënaqësi, lumturi nganjëherë edhe xhelozi. Nese e kombinoni me një trëndafil të kuq ajo nënkupton mendjehapësi.

Dashuri apo thjeshtë simpati?

Në përgjithësi ngjyrat e bardha konsiderohet që prezentojnë butësi, simpati, dhe shoqëri. Ndërsa ngjyrat më të mbyllura zakonisht përqojnë mesazhe më të forta.Një trëndafil me ngjyrë të pembe të qelur prezenton admirim dhe butësi, ndërsa me ngjyrë të pembe të errët prezenton mirënjëhje dhe respekt.

Sasia ka rëndësi

Ja vlen të përmendet që një trëndafil i vetëm prezenton thjeshtësi, ndërsa 2 lule të bashkuara shpallin fejesën ose martesën e ardhshme. Një tufë trëndafilash ende të pa qelura simbolizon rini dhe pafajshmëri, ndërsa kur trëndafilat janë komplet të hapura ato nënkuptojnë mirënjohje ose dashuri.

Një karafil për emocione të thella

Një karafil prezenton pajtim dhe emocione shumë të thella, e sidomos shoqëri shumë të ngushtë. Ngjyra e bardhë nënkupton lumturi ose dashuri, ndërsa e kuqja pasion dhe dashuri. 7 karafila të kuq duhet ti ipen dikujt qe doni të ja fitoni zemrën. Ndërsa një karanfil i pembe e prezenton dashurinë e përjetshme të nënës dhe në vete sjell mesazhe të kujtimeve të përjetshme.

Lulebora e pafajshme

Me qenë se lulebora është një lule që rritet në fusha, ajo prezenton pastërti, pafajsi, besnikëri edhe durim. Kjo lule e cila ka qenë e njohur për shumë mileniume, e kanë përdorur sidomos Egjiptianët për të dekoruar produktet e qeramikës, ndërsa piktorët e kohës mesjetare e kanë përdorur si motiv. Rekomandohet që lulebora ti ipet një personit të lumtur, optimist dhe të ndershëm.

 

Një zambak për plleshmëri dhe besnikërisë

Në përgjithësi zambaku është symbol i fertilitetit, pastërtisë, menqurisë, besimit dhe bukurisë. Një zambak i portokallt prezenton urrejtje, e bardha pafajsi dhe pastërti, dhe e verdha mirënjohje dhe kënaqësi.  

 

Besnikria, dashuria dhe përkushtimi gjithashtu mund të shprehen me një manushaqe

 

Dashuria perfekt

Shumë njerëz gabimisht besojnë se shtëpia e tulipanëve është Holanda. Kjo lule në fakt ka origjinën nga Perandoria Osmane, ku ajo ishte e lidhur me emocione të mrekullueshme. Më vonë, tulipanët u janë atribuar mallit dhe dashurisë të përsosur.

 

Dëgjoni mesazhin e fshehur

Lulet ende mbajnë një rëndësi të madhe simbolike. Kur ju merrni një lule nga dikush, ju  do të jeni në gjendje për ti kuptuar mendimet e personit të dashur. Kur të ndaleni në lulishte herën tjetër kushtoni vëmendje mesazhit të tyre simbolik përveç ngjyrave dhe bukurisë e tyre.

 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77