• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

ËNDRRAT mund të ZBULOJNË SIMPTOMAT E SËMUNDJES – madje shumë vite më herët

ËNDRRAT mund të ZBULOJNË SIMPTOMAT E SËMUNDJES – madje shumë vite më herët

Ndërdija i di të gjitha – duke tërhequr vërejtjen, ëndrrat mund të paralajmërojnë edhe dhjetë vjet më herët simptomat e para të sëmundjes, thotë dr. Oscroft, nga Camgridge. Psikologët pajtohen që porositë e ëndrrave assesi nuk duhet injoruar, sepse pikërisht nga to mund të lexojmë të dhëna të rëndësishme mbi sëmundjet nga të cilat do të mund të sëmureshim. Po kështu me shekuj të tërë thotë edhe tradita popullore

Ndërdija i di të gjitha – duke tërhequr vërejtjen, ëndrrat mund të paralajmërojnë edhe dhjetë vjet më herët simptomat e para të sëmundjes, thotë dr. Oscroft, nga Camgridge.

Psikologët pajtohen që porositë e ëndrrave assesi nuk duhet injoruar, sepse pikërisht nga to mund të lexojmë të dhëna të rëndësishme mbi sëmundjet nga të cilat do të mund të sëmureshim.

Po kështu me shekuj të tërë thotë edhe tradita popullore

Zemra e dobët dhe ankthi i natës

Nëse ju mundon shpesh ankthi i natës, kjo mund të jetë vërejtje për problemet me zemrën, migrenën apo gjumë tepër të paktë. Ankthet e pakëndshme të natës mund t’i shkaktojnë edhe ilaçet për shtypjen e gjakut nga llojet beta-bllokuese.

Migrena vjen me zemërimin

Ankthet e natës dhe gjumi i keq plot me zemërim dhe agresion mund të jetë edhe vërejtje që do t’ju sulmojë migrena. Nëse ëndërroni çdo natë që po ju ndjekin apo që jeni të sulmuar, ëndrrat e tilla stresuese mund të jenë parashenjë e hershme e sëmundjes së trurit apo e sëmundjes neurodegjenerative si p.sh. sëmundja e Alzheimerit dhe ajo e Parkinsonit.

Përndjekja për shkak të alkoolit

Konsiderohet që njerëzit të cilët rregullisht përjetojnë ëndrrat në të cilat janë të përndjekur apo të sulmuar, vuajnë nga çrregullimi i sjelljes në fazën REM të gjumit. Forma akute e këtij çrregullimi mund të shfaqet edhe gjatë lënies së alkoolit dhe ilaçeve sedative-hipnotike.

Ëndrrat bizare, të paharrueshme

Mund të tërheqin vërejtjen në infeksion apo për fillim të menopauzës. Infeksionet mund të shkaktojnë gjendjen gjysmë të zgjuar, e cila është iniciues i ëndrrave bizare. Edhe dehja klasike mund të jetë iniciues për ëndrra të tilla, të cilat më së shpeshti shfaqen në mëngjes, sepse atëherë ndikimi i alkoolit dobësohet, ndërkaq gjendja e tillë ndikon në kiminë e trurit dhe krijon ëndrra të çuditshme.

 

 

Ëndrrat gjatë shtatzënisë

Shumica e nënave dëshmojnë se si në shtatzëni kanë pasur ëndrra piktoreske dhe shqetësuese, mirëpo tek to është i vogël rreziku nga depresioni i paslindjes.

Ëndrra e posaçme në menopauzë

Sipas dëshmive të shumicës së femrave, janë posaçërisht karakteristike ëndrrat piktoreske edhe gjatë kohës së menopauzës, ndërsa supozohet që shkaktarë janë fluktuacionet hormonale, transmeton Telegrafi. Nëse ju duket që po ëndërroni më shumë se zakonisht, pas perdes së asaj ngritjeje të ëndrrave gjithashtu mund të jetë fluktuacioni i hormoneve për ç’shkak femrat shpesh shumë më tepër ëndërrojnë gjatë kohës së të përmuajshmeve. Është koha që të ngadalësoni.

Ëndërroni më shumë se zakonisht

Kjo mund të jetë edhe pasojë e dhembjeve kronike, lënies së ilaçeve kundër depresioneve apo për shkak që flini në dhomë tepër nxehtë apo tepër ftohtë. E gjithë kjo pengon gjumin dhe shkakton zgjim të shpeshtë gjatë fazës REM për shkak të së cilës ju kujtohen më shumë ëndrra dhe besoni që po ëndërroni më shumë se zakonisht. Nëse natën dhe herët në mëngjes ju zgjojnë ëndrrat, kjo mund t’ju tërheqë vërejtjen në depresion dhe do të jetë shenjë që jeni nën shtimin e stresit apo që keni tepricë të peshës trupore.  Iniciues për ëndrra të tilla mund të jenë ushqimet e yndyrshme. Ata të cilët janë nën stres të madh apo vuajnë nga depresioni, më herët hyjnë në fazën REM, më herët i “shëtisin” ëndrrat dhe më herët edhe i zgjojnë.

Shenjat e stresit

Stresi shpesh manifestohet me ëndrra katastrofike dhe frikësuese, gjë që shumica ëndërrojnë që po vjen një valë e madhe e baticës apo që po i vonohet aeroplani. 

 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77