• Dërgesa me postë të shpejtë
 • Në të gjithë Kosovën
 • 100% blerje të sigurta
Club5*

Festojmë 7 vite së bashku, klubi me 5 yje!

Lidhja mes mungesës së gjumit dhe Diabetiti 2

Lidhja mes mungesës së gjumit dhe Diabetiti 2

Ju e dini se historia e juaj mjekësore e familjes , së bashku me atë që ju hani dhe sa ju peshoni, mund të ndikojnë në rrezikun e zhvillimit të diabetit te tipit 2.. Por a e dini se shprehitë tuaja të gjumit mund të luajnë një rol? 

Ju e dini se historia e juaj mjekësore e familjes , së bashku me atë që ju hani dhe sa ju peshojnë, mund të ndikojnë në rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2.. Por a e dini se shprehitë tuaja të gjumit mund të luajnë një rol?  Është e vertete. Në fakt, vuatja nga pagjumësia është një faktor shpesh që neglizhohet, por i rëndësishëm që rrezikon diabetin e tipit 2, një sëmundje që përfshin shumë glukozë (ose sheqer) në gjak dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Lidhja mund të jetë e vështirë të imagjinohet. Por arsyeja kryesore që rregullisht ne e neglizhojme mund të rrisë rrezikun e diabetit tip 2 është për shkak se niveli i hormoneve bie nga pagjumësia. Në mënyrë të veçantë, me humbje e vazhdueshme të gjumit, ne kemi më pak insulinë (një hormon bazë që rregullon sheqerit në gjak) është me pak në trup pasi të hamë bukë. Ndërkohë, trupi juaj sekreton më shumë hormone nga stresi, i cili ju ndihmon të qëndroni zgjuar, por e bën të vështirë për insulinë ta bëj punën e saj në mënyrë efektive. Efekti neto: Shumë glukozës qëndron në gjak, e cila mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2..

Përveç kësaj, duke marrë shumë pak gjumë mund të rrisë oreksin tuaj dhe të zvogëloj nivelin e ngopjes, duke shkaktuar që të vdesin karbohidratet dhe ushqimet me sheqer, në veçanti. Me kalimin e kohës, kënaqin në këto dëshirat apo me ngrenje të tepërt, në përgjithësi mund të bëj dëme në insulinë tuaj dhe nivelin e sheqerit në gjak, si dhe në peshën e trupit tuaj. (Mbani mend:. Trashje është një faktor i madh që rrezikon diabet tip 2) Plus, kur ju jeni fleni më pak, ju jeni më shumë të lodhur dhe më pak të prirur për të ushtruar, e cila është një problem për shkak se ushtrimi i rregullt ndihmon me menaxhimin e peshës dhe kontrollin e sheqerit në gjak.  

Për fat të mirë pagjumësi zgjat vetëm disa ditë, këto efekte mund të përmbysen dhe nivelet e insulinës mund të përmirësohet me më pak sa dy netë të plota të gjumë.

 • Pagesa pas pranimit të porosisë
  Pagesa kryhet vetëm kur pranoni porosinë tuaj. Ne ju garantojmë sigurinë e plotë të të dhënave tuaja.
 • Transport në të gjithë Kosovën
  Ne sjellim dërgesat direkt në shtëpinë tuaj në të gjitha qytetet e Kosovës. Ju paguani vetëm pas pranimit të porosisë tuaj.
 • Na telefononi

  Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi në: 038 244 644 77

 • Pagesa 100% të sigurta
  Ju mund të jeni plotësisht të sigurtë për pagesat e bëra në faqet tona. Ne mbrojmë të dhënat tuaja, dhe respektojnë privatësinë tuaj.

Dormeo Kosova - Brend që siguron komfort dhe kualitet të lartë të gjumit

Dyshek, mbulesa, këllëf, batanije, jorgan, jastak, mbishtresa dhe aksesorë kualitativ. Çdo gjë që ju nevojitet për komfort dhe gjumë të shëndetshëm.

Klientët Dormeo e duan dyshekun e tyre. Dhe jo vetëm për cilësinë e lartë. Ose karakteristikat anatomike dhe ortopedike. Ose garancia deri në 15 vjet që ofrohet. Janë të gjitha këto gjëra plus faktit që Dyshekët Dormeo janë jashtëzakonisht të rehatshëm dhe ju japin gjumin që dëshironi.

Ne jemi të gjithë ndryshe. Me forma të ndryshme të trupit, pesha të ndryshme, preferenca të ndryshme të gjumit. Por kur duam të flemë gjum, krevati perfekt për të gjithë ne duhet të jetë i njëjtë - i rehatshëm, i ngrohtë, ndjesia e të fjeturit mbi një re, apo jo? Në jetën reale, krevati perfekt për cilindo është ndryshe. Dhe ne i kemi të gjithë. Të butë dhe të fortë, me përbërje të materialeve natyrore cilësore, me përmasa të ndryshme, ergonomike, dhe mbi të gjitha shumë të rehatshme. Po, ky është Dormeo!

A e dini që çdo sekondë personat vuajnë nga problemet e gjumit? Në qoftë se jeni një nga ata, jini të sigurtë, që nuk jeni i vetmi. Nuk ka zgjidhje të shkurtra. Zgjidhja e vetme - një dyshek i mirë.

Për të siguruar një ambient cilësor fjetjeje, çdo dyshek Dormeo duhet të kaloj testin e rezistencës. Jo vetëm për të garantuar një dyshek cilësor të avancuar, por dhe tju japi juve teknologjinë më të mirë për të mbajtur trupin tuaj ndërsa jeni duke fjetur dhe duke u shplodhur.

Eksploroni shkencën e gjumit e cila do ndryshojë jetën tuaj. Ju prezantojmë dyshekun tonë më të ri. Nje dyshek i cili është thjesht perfekt - Dormeo Air.

Rreth 1 Milion klientë kanë provuar dhe i kanë pëlqyer dyshekët Dormeo, dhe numri vazhdon dhe rritet. Bëhuni dhe ju pjesë e grupit i cili ka zbuluar gjumin perfekt.

Abonohu në të rejat tona

Telefono tani

Për dërgesa, anulime të porosive, garanci, reklamacione dhe ankesa ju lutem na telefononi kujdesin ndaj konsumatorit në: 038 244 644 91

Për porosi telefononi në: 038 244 644 77