SHFLETO KATEGORITË
Dyqanet tona
Club5
0
0,00 €
Losd fsdf sd
Na vjen keq, por ju nuk keni asnjë produkt në shportën tuaj të blerjes.

Si ta ndalim kokëdhimbjen në 5 MINUTA pa ilaç!!.

Kur ju keni një dhimbje koke dhe ilaç që ju duhet nuk e keni, situata duket e pashpresë. Por kjo nuk është kështu. Ka një mënyrë shkencore për të hequr qafe një dhimbje koke të quajtur acupressure.

Acupressure është një lloj i masazhe, efektivitete e cila është konfirmuar nga studime të shumta shkencore. Nga natyra e saj, kjo është një formë e akupunkture dhe reflexotherapy, por ajo nuk kërkon njohuri të veçanta mjekësore.

Si të masazh pikat acupressure

Së pari, mer një pozitë të rehatshme dhe relaksohuni. Masazh nuk mer shumë kohë: nga 30 sekonda deri në 1 minutë mesatarisht.

Bëj masazh një pikë me lëvizje të lehta të ngutshtë ose rrethore. Zakonisht, dhimbjet e kokës zhduken gjatë masazh 5-10 minuta pas saj.

Ka 6 pikat kryesore për të larguar një kokëdhimbje

Pika e syrit të tretë, ose Yintang, është i vendosur në mes të vetullave në vendin ku ura e hundës kalon në ball. Kjo pikë është gjithashtu përgjegjës për largimin e lodhjës se syve. 

Këto pika simetrike janë të vendosura në bazën e buzë se brendshme të vetullave. Masazh i kësaj zone gjithashtu heq një rrufë dhe përmirëson mprehtësi vizuale. Masazho për 1 minutë lëvizjet rrethore.

Këto pika janë të vendosura në të dy anët e flegrave në përputhje me sy. Për të gjetur ata, ndjejeni një gropë në pjesën e poshtme të mollëzav. Kjo ndihmon për të hapur sinuset, të zvogëlojë dhimbjet e kokës dhe të dhëmbit, dhe lehtëson  stresin.

Pikat janë të vendosura në pjesën e prapme të kokës në mes, në mes veshit dhe në fillim të shtyllës kurrizore. Fërkoni këto pika ndihmon në lehtësimin e kongjestionit i hundës, dhimbje në sy dhe vesh, dhimbje koke të rënda, dhe migrenë.

 

Këto pika simetrike janë të vendosura në pjesën e prapme të dorës në mes të gishtit të madh dhe gishtit tregues. Presioni aplikuar në këtë fushë gjithashtu heq dhimbje prapa, dhimbje dhëmbi, dhe tensioni në muskujt e qafës.